reklama

Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Dostávají ji jen lidé ve velmi vážné tísni. Úředníci posuzují nejen příjem a majetek žadatele, ale i ostatních členů rodiny. "Pravidla pro vyplácení MOP se zmírnila tak, aby se rozšířil počet lidí, kteří tuto pomoc od státu mohou čerpat. Nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat rovněž závazky typu hypoték, leasingů a podobně," uvedla Eva Davidová. Dodala, že každá žádost se také musí posuzovat individuálně se zohledněním různých příjmů i výdajů, aby se vyhodnotila platební schopnost rodiny a stanovila odpovídající podpora. Podle mluvčí se dnes konala porada se zástupci krajských poboček, aby se postup hladce zavedl do praxe. "Změny jsou platné okamžitě," zmínila Davidová.

Pravidla vyplácení zmírnila začátkem loňského listopadu po konci některých dodavatelů energií kvůli prudkému růstu už tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Mimořádnou dávku mohli na úhradu faktury získat i lidé s úsporami, pokud naspořená částka nepřesáhla dvojnásobek životního minima domácnosti a dvojnásobek nákladů na bydlení. Žadatelé ale museli do konce loňska přejít od dodavatele poslední instance k běžnému. Ministerstvo podle své mluvčí doplnění pokynu poslalo úřadům práce hned po nástupu nového ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková ČTK řekla, že úředníci při individuálním hodnocení přihlížejí k výdajům, které žadatelé o mimořádnou dávku musí hradit. Podle toho hodnotí nárok na podporu a stanoví i její výši k úhradě u dodavatelů poslední instance. "Pokyn ministerstva práce klade důraz na celkové posouzení potenciálu žadatele řešit vzniklou situaci vlastními silami, kdy je třeba individuálně zohlednit všechny důvodné výdaje osoby nebo osob společně posuzovaných," uvedla Beránková.

Návod, jak je možné při vyřizování mimořádné dávky postupovat, zveřejnil úřad práce na svém webu. Na stránkách je i video či kontakty na call centrum.