Sociální služby a úhrady v domovech seniorů tak podle ČRo od ledna nejspíš podraží.

Návrh novely vyhlášky je nyní podle mluvčí v meziresortním připomínkovém řízení, schválit ho ještě musí vláda. "Obsahem novely je zvýšení současné maximální denní částky úhrady v sociálních službách za ubytování, stravu, hodinu poskytnutí úkonu péče a za stanovené úkony v rámci pečovatelské služby," popsala Davidová.

Poskytovatelé sociální péče tak zřejmě dostanou možnost zvýšit denní platbu za stravu o 20 korun na 225 Kč, za oběd o desetikorunu na 105 Kč. Platbu za ubytování budou moci po schválení vyhlášky od ledna zvýšit o 20 korun na 270 Kč za den. V případě rodin s dětmi se maximální sazba za ubytování dítěte zvýší o deset korun, vyplývá z informací MPSV. Limity na ceny za pobyt a stravu třeba v domovech pro seniory se tak zřejmě zvednou o 1200 korun měsíčně na 14.850 Kč, uvedl ČRo.

Maximální úhrada za hodinu pečovatelské služby by se měla zvýšit o 20 korun, uvedla Davidová, podle ČRo si tak poskytovatelé budou moci účtovat až 155 Kč. Novela vyhlášky zvyšuje také horní hranici plateb za donášku oběda, praní a žehlení prádla nebo za nákupy.

Mluvčí poukázala na to, že maximální úhrady za sociální služby se před zvýšením k letošnímu 1. březnu neměnily od roku 2014. "Současný ekonomický vývoj, kterému Česká republika čelí, musí být reflektován i na straně úhrad, zejména když kvůli rostoucí inflaci proběhlo již několik valorizací důchodů a je připravována i valorizace příspěvku na péči," doplnila Davidová. Pro ČRo uvedla, že cílem je také zajistit větší ekonomickou stabilitu sociálních služeb, které budou moci od klientů vybírat úhrady odpovídající výši jejich příjmů.

Rostoucí náklady poskytovatelů sociální péče místo adekvátní spoluúčasti klientů dosud hradily dotace ze státního rozpočtu a jiné zdroje z veřejných rozpočtů, řekla Davidová ČRo. "Je to navýšení, které reflektuje současnou inflaci ve všech sociálních službách," podotkl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. ČRo uvedl, že jím oslovení poskytovatelé možnost zvýšení plateb za sociální služby vítají a zdražení plánují.

reklama