Požár si kromě dvou obětí vyžádal i 55 zranění, dva lidé jsou v kritickém stavu. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle předběžného odhadu hasičů způsobil oheň škodu asi 70 milionů korun.

"Včerejší požár v Roztokách je neštěstí, které stálo životy dvou našich klientů. Celou noc a dnešní dopoledne upíráme veškeré síly na komunikaci se zdravotnickými a sociálními zařízeními, do kterých byli naši klienti převezeni. Současně komunikujeme s rodinami našich klientů. Spolupracujeme se všemi složkami IZS," sdělila ČTK Svojitková Bergmanová.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla podle mluvčí hasičů požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Mluvčí záchranné služby Monika Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů. "Naši zaměstnanci plnili pokyny IZS, včetně pokynů telefonických před jejich příjezdem. Jinak to v takových situacích nelze," sdělil ČTK Žádník.

Evakuační autobus hasičů převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě. Podle některých zpráv museli být kvůli požáru evakuováni i někteří obyvatelé okolních ulic, mluvčí hasičů Tereza Sýkora Fliegerová k tomu ale neměla informace. "Komentářů týkajících se evidence osob ze strany provozovatele se zdržím," napsala na twitteru k tragickým následkům požáru hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hasiči dnes asi ve 03:00 začali rozebírat konstrukci budovy a kolem 04:00 dostali požár pod kontrolu. Zásah stále pokračuje, příčina vzniku požáru zatím není známa.

Centrum je soukromým zařízením skupiny Domov Alzheimer. Do sítě společnosti patří i centra v Darkově, Mostě, Roztokách či v Praze. Kapacita roztockého centra dosahovala 60 lůžek. O všechny klienty alzheimer centra v Roztokách u Prahy je podle starosty Roztok Jana Jakoba (TOP 09) odborně postaráno. Část klientů skončila v obdobných zařízeních a část v nemocnicích.

Při záchraně seniorů pomáhali i hosté z nedaleké restaurace

Při zachraňování seniorů z hořícího alzheimer centra v Roztokách u Prahy výrazně pomohli dobrovolníci, kteří se zapojili do evakuace. ČTK to řekl starosta Jan Jakob (TOP 09) a jeho slova potvrdil i hostinský z nedaleké restaurace. Do evakuace se spolu s hasiči zapojili hosté, kteří zrovna seděli na zahrádce. Záchranářům, kteří měli plné ruce s ošetřováním vyděšených seniorů, zase pomohla lékařka, která přišla do roztocké restaurace na večeři.

"Když to začalo, tak sem vběhl nějaký hasič a poprosil chlapy na zahrádce, kteří byli silní, aby pomohli. Hasiči nosili ty lidi v dekách ven a tam si je od nich brali civilisté a odnášeli je dál k sanitám. Byla tady na večeři i nějaká doktorka, ta se taky hned zapojila a začala pomáhat," řekl hostinský dnes dopoledne zpravodaji ČTK. Pozadu podle hospodského nezůstali ani pracovníci podniku, kteří zasahujícím složkám i seniorům poskytli vodu.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Některé seniory hasiči evakuovali po žebřících. Událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí se zranilo. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle Jakoba by bez profesionálního zásahu všech složek Integrovaného záchranného systému a pomoci dobrovolníků bylo obětí ještě více.

Hasiči zasahující u požáru dnes dopoledne snížili poplachový stupeň na základní, na místě jich ještě zůstává asi 20. Strhávají opláštění budovy, aby nikde nezůstala skrytá ohniska. Uvnitř pracují vyšetřovatelé, příčina zatím není známá. Jak dlouho zásah ještě potrvá, není jasné. Hasiči původně vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň. S plameny bojovalo až 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů. Dnes poplachové stupně snižují.

V alzheimer centru v Roztokách rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu

V alzheimer centru v Roztokách u Prahy, které ve středu večer zachvátil rozsáhlý požár, rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu. Pro vyšetřovatele je to důležitá informace, kterou musejí prověřit. Zatím ale nevylučují žádnou vyšetřovací verzi, příčinou mohlo být i úmyslné jednání, nedbalost nebo třeba technická závada, řekl dnes ČTK na místě požáru vyšetřovatel Libor Pospíšil.

"Pracujeme v tuhle chvíli se všemi verzemi, nicméně svědecké ohnisko máme v podstřešní části, v místě, kde byla plynová kotelna a docházelo k rekonstrukci, kdy firma tu kotelnu přesouvala do suterénu. To znamená, že nahoře demontovala jednotlivé komponenty kotelny a přesouvala je dolů," uvedl Pospíšil.

Podle něj to obnášelo svářečské práce nebo třeba broušení. "Je to pro nás jedna z klíčových informací, protože samozřejmě okruh příčin vzniku požáru se nám o toto rozšíří a my to samozřejmě musíme prověřit," dodal Pospíšil.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Některé seniory hasiči evakuovali po žebřících. Událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí se zranilo. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky.

Vyšetřovatelé, kteří dnes mohli poprvé vstoupit do objektu, shromažďují veškeré informace a studují projektovou dokumentaci k budově. "Musíme posoudit, z jakého materiálu to bylo vystavěno, jaké tam byly ventilační cesty, kudy se požár mohl šířit. Jaké byly hořlavé materiály a požární bariéry," dodal Pospíšil. Zatím je však podle něj vyšetřování na začátku a příčin může být velká škála.