reklama

Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká. Pavel se setkáním počítá, v rozhovoru pro televizi Nova v neděli ale řekl, že by měl podle Zemanova programu s vhodným termínem přijít Hrad.

"Nejsem ten, kdo by měl říkat moudra, kdo určuje, kdo má být první nebo druhý. Vím, že pan prezident Zeman řekl, že je připraven se s novým prezidentem Pavlem setkat. Ale myslím si, že je to otázka na pana prezidenta Pavla," uvedl Mynář.

Zeman v sobotu blahopřál Pavlovi k vítězství v demokratických volbách a popřál mu, aby byl dobrým prezidentem České republiky. Blahopřání zveřejnil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před volbou Zeman podpořil Pavlova protikandidáta, bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Pavel chce mimo jiné Zemana požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. Například aby nejmenoval s předstihem nového předsedu Ústavního soudu, což Zeman nevyloučil.

K debatám o poskytnutí prostor Pražského hradu nově zvolenému prezidentovi před inaugurací Mynář řekl, že Zeman do převzetí úřadu působil ve své soukromé kanceláři. "Myslím si, že nově zvolený pan prezident Pavel dostal k dispozici od vlády krásný Hrzánský palác, tak předpokládám, že je to dostačující," poznamenal. Věří ale, že v případě žádosti by Zeman dal souhlas k přípravě některých prostor pro Pavla a jeho spolupracovníky.

Úřad vlády poskytl Hrzánský palác zvolenému prezidentovi bezúplatně do 9. března, Pavel bude hradit provozní náklady, sdělil v úterý ČTK k dohodě Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie.