reklama

Zpřísnění pro hromadné akce bylo podle Svrčinové projednáno s kulturní obcí. Podmínky pro vleky a lanovky probrala s Asociací lyžařských středisek. "Podmínky pro nastávající lyžařskou sezonu budou podobné jako v ostatních službách, takže bude zaveden systém O-T-N při nákupu jízdenek na vleky," uvedla. Podle ní to budou i náhodně kontrolovat provozovatelé.

Podmínky budou platit od 1. prosince. Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchací cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy.

Další opatření se dotkne návštěv v zařízeních sociální péče. Podobně jako pro ostatní využití se tam od 15. listopadu zkracuje platnost antigenních testů na jeden den a PCR testů na tři dny. Testování zaměstnanců jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny.

Ministr také vyzval provozovatele služeb, aby nařízená opatření skutečně kontrolovali. "Nemyslím, že je nutné opatření vršit, ale dodržovat ta, která jsou nastavená," dodal. Poděkoval většině, která podmínky dodržuje. Ti, kdo rebelují, se podle něj chovají nezodpovědně a sobecky.

Požádal také zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům umožnili pracovat z domova, protože se tím sníží kontakty. Zároveň připomněl, že na pracovištích platí povinnost dodržovat rozestupy, případně nosit respirátory.

Lockdown, neboli uzavření celé společnosti, podle Svrčinové není v plánu, dokud nebude vyhlášen nouzový stav. Na Vánoce podle ní predikce, že by byl nutný, nejsou. Současná opatření včetně O-T-N, tedy kontroly očkování, testu či prodělané nákazy, jsou podle ní poměrně silná, dalším zpřísněním by mohlo být zkrácení platnosti PCR testů na jeden den, případně omezení počtu účastníků hromadných akcí nebo služeb jeden na jednoho.

Ministerstvo má podle Svrčinové plán opatření, podle kterého postupuje. "Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu," uvedla Svrčinová. Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. "Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů," dodala. Mají se jít očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

"Pouze v případě, že by došlo k vyhlášení nouzového stavu, máme v plánu omezení poskytování služeb jedna osoba na jednu osobu a omezení počtu návštěvníků na hromadných akcí a podobně. Lockdown rozhodně v našich plánech nehraje žádnou roli," dodala.

Pokud se data budou výrazně zhoršovat a současná opatření situaci nezlepší, mohlo by skončit uznávání negativních testů na všechny typy akcí. "Dalším možným mezistupněm je provádění PCR testu v ten samý den, kdy se účastníte jakékoliv akce. Možností je víc," dodala.

Vojtěch uvedl, že to, jestli budou další zpřísnění, záleží na chování lidí. "Pokud jsou tady hromadné akce, kde se nekontroluje O-T-N, kde se nekontroluje ochrana dýchacích cest, tak se pořadatelé takových akcí nemůžou divit, že dojde k nějakému zpřísnění," dodal. Pokud ale budou vyžadována a dodržována opatření, není podle Vojtěcha nutné dál zpřísňovat.

reklama