reklama

Majitelé ubytování se v 88 procentech shodují, že právě rodiny s dětmi letošní sezonu v Česku zachrání a kvůli chybějícím hostům z ciziny a výpadku firemních akcí budou hlavními hosty. Průměrný předpokládaný rozpočet rodiny na dovolenou přitom činí 28.000 korun a v posledních týdnech ještě stoupá. Vyplývá to z průzkumu Explorio.cz mezi 600 respondenty, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Přednost pobytu v České republice dává podle průzkumu 20 procent lidí, kteří jsou za běžných okolností zvyklí v létě odjíždět do ciziny. Důvodem je podle šéfa vyhledávače Explorio.cz Františka Peterky hlavně bezpečí, pohodlí a případné komplikace s testováním na koronavirus nebo tzv. covid pasem.

Rezervaci nebo předrezervaci v některém z českých hotelů nebo penzionů, či zajištěný pronájem chalupy má zhruba 35 procent respondentů. Připraveno objevovat i méně známé lokality je podle průzkumu asi 68 procent lidí. Dlouhodobě nejoblíbenější Šumavu, jižní Moravu, Český ráj, České Švýcarsko, Krkonoše nebo jižní Čechy by podle Peterky mohly letos doplnit zcela nová místa.

Na dovolené chce letos 29 procent rodin utrácet více než loni, 49 procent lidí srovnatelně. Mezi 30.000 až 40.000 korunami hodlá utratit 22 procent oslovených, přibližně pět procent lidí má připravený rozpočet přesahující 50.000 korun.

Lidé si podle průzkumu chtějí připlatit především za ubytování v bezpečí a soukromí. Podle Peterky tak stoupla poptávka například po apartmánech nebo pokojích s odděleným zázemím. Se zdražením spíše počítá 19 procent majitelů ubytovacích zařízení. Kromě ubytování budou lidí nejvíce utrácet za gastronomické zážitky a vstupy na atrakce.

"Pozitivní zprávou je, že poslední měsíce celá řada hoteliérů využila k rekonstrukcím a vylepšením svých zařízení. Covid také urychlil generační obměnu u rodinných podniků a právě mladší generace často lépe čte potřeby současných hostů. Věřím tedy, že Češi za své peníze dostanou výrazně lepší servis než v předchozích letech," dodal Peterka.