Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na důchod čekají tisíce Čechů, stát je nestíhá přiznávat

Důchodci
Důchodci
Foto: Pixabay

Tisíce Čechů čekajících na důchod se ocitly v problémech. Podle zjištění Práva Česká správa sociálního zabezpečení už několik měsíců nestíhá přiznávat důchody, a není tak výjimkou čekat na penzi i čtvrt roku.

"V pásmu nad 90 dnů se nyní nachází 22 tisíc žádostí o starobní důchod, z toho se jedná o 18 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod," řekla Právu mluvčí správy Jitka Drmolová.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-­ČSL) se ale situace jen tak nezlepší. "Sešlo se totiž šest věcí. Od loňska došlo ke dvěma řádným valorizacím důchodů, dvěma mimořádným valorizacím a do toho přibyly předčasné odchody do důchodů a výchovné," vysvětlil.

Dodal, že fakt, že stát není schopen vyplatit důchody včas, ho "štve". V řádu týdnů ale podle něj začnou penze odcházet v zákonných lhůtách.

Problémy ale mají i lidé, kteří si o důchod chtějí teprve zažádat. Objednat se přes web sociální správy na schůzku je prakticky nemožné a lidé si podle Práva na pomalost úřadů stěžují. někteří dokonce tvrdí, že čekají s žádostmi o důchod déle než sto dní.

Právo upozorňuje, že stát sice důchody žadatelům vždy zpětně doplatí, problémy ale hrozí lidem, kteří nemají práci a jiný druh příjmu. Žadatelé navíc dostávají upomínky od zdravotních pojišťoven, které neví, proč jejich zaměstnavatel už neplatí pojistné.

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy