reklama

Od znovuzavedení hraničních kontrol na státní hranici se Slovenskem bylo na jižní Moravě odhaleno 3686 migrantů a 54 převaděčů. V současné době se na hraničních přechodech a zelené hranici denně pohybuje 376 policistů, 86 vojáků a 56 celníků.

"V posledních dnech ale stále častěji evidujeme zvyšující se pokusy o překonání hranic právě na takzvané zelené hranici. V návaznosti na změny ve způsobech, kterými se k nám uprchlíci snaží nelegálně vstoupit, jsou operativně přijímána další adekvátní opatření," popsal Vala.

Vláda ve čtvrtek prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem do 12. prosince, tedy o 45 dní. Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Původně měly skončit v pátek, podle vlády však situace vyžaduje jejich prodloužení. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v pátek řekl, že Slovensko považuje české kontroly za porušení schengenského kodexu. Jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN) obvinění odmítl, podle něho jsou kontroly přesně v mezích mezinárodních pravidel.