reklama

Služeb pracovníků linky důvěry Senior telefon, kterou provozuje Život 90, využije běžně asi 1000 lidí každý měsíc. Volají především osoby starší 60 let, ale také lidé, kteří o seniory pečují, rodina nebo přátelé důchodců. V posledních dnech volá podle vedoucího linky Františka Horáka asi o 30 procent více lidí než v září a na počátku října, kdy se počty volajících pohybovaly okolo dlouhodobého průměru. "Nárůst si vysvětlujeme tím, že začala platit různorodá nařízení (související s covidem-19) a lidé si potřebují některé věci více ujasnit," uvedl Horák.

Lidé nyní volají z jiných důvodů než v jarních měsících, kdy sociální pracovníci vyřizovali až dvakrát více telefonátů než je obvyklé. Zatímco na jaře se řešily spíše provozní záležitosti typu jak si senioři mají zajistit potraviny a léky, nyní často padají dotazy na platná vládní nařízení. Dalším častým tématem hovorů jsou podle Horáka osobní problémy volajících. "Převažuje téma strachu a úzkosti z toho, co bude nejenom ve společnosti, ale i v osobním životě. A třetím hlavním tématem současnosti je osamělost," uvedl.

Telefonickou krizovou pomoc pro seniory poskytuje i společnost Elpida. Aktuálně podle vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté přijmou pracovníci linky asi 100 telefonátů denně, tedy rovněž více než je běžné. Na vzestupu je také počet telefonátů seniorů s žádostí o pomoc například s nákupem potravin nebo s vyzvednutím léků.

Tu nabízí Elpida ve spolupráci se spolkem Junák - český skaut. Žádost o pomoc předá Elpida skautům, jejichž dobrovolníci požadavek bezplatně vyřídí. Služba, která se osvědčila na jaře, je opět k dispozici asi týden a zatím pomoci využilo téměř 80 lidí. Podle Bohaté je skautská pomoc k dispozici všem seniorům v Česku, jejichž požadavky nyní naplňuje asi 700 dobrovolníků z řad skautů.

"Pro seniory je dobrovolná pomoc důležitá nejen prakticky, ale je také velmi důležitou zprávou - senioři díky ní měli (na jaře) pocit, že na ně okolí nezapomnělo, dodávalo jim sílu vědomí, že když potřebují, mají se kam obrátit," doplnila Bohatá.

Dobrovolníky na jaře sdružoval i Život 90. Nyní ale tato služba pro seniory pod hlavičkou organizace k dispozici není. "Zvýšenou poptávku právě po nákupech nezaznamenáváme. Jsou to opravdu jen jednotky případů. Obvykle se daří vyřešit daný problém skrze městskou část," uvedla k tomu za Život 90 Terezie Šmídová.

Covidem-19 nakažených seniorů přibývá. Od 1. října testy nákazu potvrdily téměř u 30.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let představují 6,5 procenta nakažených. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci.