Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na linky po seniory volá opět více lidí. Mají obavy, ptají se na vládní opatření

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Linky pro seniory v posledních dnech opětovně zaznamenávají vyšší počet hovorů, které se týkají covidu-19. Roste také zájem o pomoc s nákupem nebo o donášku léků, kterou zajišťují skauti. V porovnání s první vlnou pandemie je zatím počet hovorů nižší, uvedli dnes zástupci organizací, které linky provozují.

Služeb pracovníků linky důvěry Senior telefon, kterou provozuje Život 90, využije běžně asi 1000 lidí každý měsíc. Volají především osoby starší 60 let, ale také lidé, kteří o seniory pečují, rodina nebo přátelé důchodců. V posledních dnech volá podle vedoucího linky Františka Horáka asi o 30 procent více lidí než v září a na počátku října, kdy se počty volajících pohybovaly okolo dlouhodobého průměru. "Nárůst si vysvětlujeme tím, že začala platit různorodá nařízení (související s covidem-19) a lidé si potřebují některé věci více ujasnit," uvedl Horák.

Lidé nyní volají z jiných důvodů než v jarních měsících, kdy sociální pracovníci vyřizovali až dvakrát více telefonátů než je obvyklé. Zatímco na jaře se řešily spíše provozní záležitosti typu jak si senioři mají zajistit potraviny a léky, nyní často padají dotazy na platná vládní nařízení. Dalším častým tématem hovorů jsou podle Horáka osobní problémy volajících. "Převažuje téma strachu a úzkosti z toho, co bude nejenom ve společnosti, ale i v osobním životě. A třetím hlavním tématem současnosti je osamělost," uvedl.

Telefonickou krizovou pomoc pro seniory poskytuje i společnost Elpida. Aktuálně podle vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté přijmou pracovníci linky asi 100 telefonátů denně, tedy rovněž více než je běžné. Na vzestupu je také počet telefonátů seniorů s žádostí o pomoc například s nákupem potravin nebo s vyzvednutím léků.

Tu nabízí Elpida ve spolupráci se spolkem Junák - český skaut. Žádost o pomoc předá Elpida skautům, jejichž dobrovolníci požadavek bezplatně vyřídí. Služba, která se osvědčila na jaře, je opět k dispozici asi týden a zatím pomoci využilo téměř 80 lidí. Podle Bohaté je skautská pomoc k dispozici všem seniorům v Česku, jejichž požadavky nyní naplňuje asi 700 dobrovolníků z řad skautů.

"Pro seniory je dobrovolná pomoc důležitá nejen prakticky, ale je také velmi důležitou zprávou - senioři díky ní měli (na jaře) pocit, že na ně okolí nezapomnělo, dodávalo jim sílu vědomí, že když potřebují, mají se kam obrátit," doplnila Bohatá.

Dobrovolníky na jaře sdružoval i Život 90. Nyní ale tato služba pro seniory pod hlavičkou organizace k dispozici není. "Zvýšenou poptávku právě po nákupech nezaznamenáváme. Jsou to opravdu jen jednotky případů. Obvykle se daří vyřešit daný problém skrze městskou část," uvedla k tomu za Život 90 Terezie Šmídová.

Covidem-19 nakažených seniorů přibývá. Od 1. října testy nákazu potvrdily téměř u 30.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem-19. Osoby nad 75 let představují 6,5 procenta nakažených. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 důchodci život

Související

Aktuálně se děje

9:07

Výbuch cisterny na Roudnicku: Tři zranění, příčina se vyšetřuje

Výbuch cisterny na Roudnicku v Ústeckém kraji zaměstnal ve středu večer hasiče i zdravotnické záchranáře. Exploze zranila tři lidi, příčina je předmětem probíhajícího vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy