Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na pražském letišti nefungoval systém k řízení provozu, letadla nesměla odletět

Letiště Praha
Letiště Praha
Foto: Letiště Praha

Na pražském letišti Václava Havla dnes po poledni vypadl systém pro řízení provozu. Letiště proto na několik desítek minut zastavilo všechny plánované odlety, povoleny byly pouze přílety spojů, které už do Prahy mířily. Zhruba 13:45 byl provoz v omezené míře znovu obnoven. Letiště a Řízení letového provozu (ŘLP) o tom dnes informovali na twitteru. Příčiny výpadku zatím neuvedli. Problémy řeší i některá letiště v zahraničí.

"Na Letišti Praha vypadl systém řízení letového provozu Top Sky," uvedlo letiště dnes po 13:00. Zastaveny tak byly všechny odlety i některé přílety. Po několika desítkách minut ŘLP, které má systém na starosti, řízení znovu obnovilo, ovšem zatím v omezené míře.

Mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková ČTK řekla, že odbavení cestujících zatím standardně pokračuje, může však nabírat zpoždění. Výpadek systému a jeho obnovení řeší letoví dispečeři. "Intenzivně pracujeme na tom, abychom co nejrychleji problém odstranili," řekl k tomu ČTK bez dalších podrobností mluvčí ŘLP Richard Klíma. Příčiny výpadku nebo možnou délku obnovování provozu zatím nechtěl odhadovat.

Technický problém v systému řízení letového provozu dnes dopoledne na několik hodin zastavil provoz také na švýcarských letištích, nyní je už však obnoven. Uvedl to úřad Skyguide. Agentura DPA s odvoláním na mluvčího Skyguide uvedla, že příčinou přerušení letů byl hardwarový problém v IT síti. Možnost kybernetického útoku úřad vyloučil.

Novou generaci systému Top Sky používají čeští letoví dispečeři od letošního roku. Systém od francouzského dodavatele Thales používají také například v Rakousku, Švédsku nebo Dánsku.

Témata:  Letiště Václava Havla Praha

Související

Aktuálně se děje

8. června 2026 12:25

Nejvyšší čas na nákupy z Číny. Od července bude všechno jinak

Mimořádně laciné nakupování na čínských e-shopech končí. Právě nyní odeznívá éra bezstarostného klikání na asijských megatržištích typu Temu, Shein nebo AliExpress, kdy si i četné tuzemské domácnosti zvykly objednávat trička za stovku, plastové organizéry do kuchyně za padesátikorunu či levnou elektroniku s nulovým celním zatížením. Evropská unie se rozhodla pro zásadní řez a od 1. července 2026 ruší dosavadní bezcelní limit 150 eur pro drobné zásilky ze třetích zemí (což je prakticky výhradně Čína). Namísto něj zavádí paušální clo ve výši tří eur za každou jednotlivou položku v balíčku.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Úřad vlády

Stát bude platit více za státní pojištěnce, odsouhlasila vláda

Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.