O zásahu na místě události informovali ve středu odpoledne policisté a hasiči na sociálních sítích. K nehodě došlo před 14. hodinou. Policie později zveřejnila tiskovou zprávu s dalšími podrobnostmi.

Srážka se stala na železničním přejezdu opatřeném zvukovým a světelným signalizačním zařízením, ale bez závor. "Nyní zjišťujeme, jak se mohlo stát, že osobní vlak, jedoucí ve směru z Frýdlantu na Liberec, najel na přejezdu do přívěsu projíždějícího nákladního vozidla. V této souvislosti nás bude zajímat, zda bylo signalizační zařízení přejezdu v inkriminované době v činnosti," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Osobní vlak byl podle ní plně obsazen. Cestovalo v něm 65 lidí, včetně 19 žáků základní školy. "Podle aktualizovaných informací Zdravotnická záchranná služba ošetřila celkem 21 zraněných cestujících, 9 z nich utrpělo středně těžké zranění a 12 lehké," sdělila policie před 17. hodinou.

České dráhy na webu informovaly, že provoz v úseku Mníšek u Liberce-Liberec na trati mezi Jindřichovicemi pod Smrkem a Libercem je přerušen. V omezeném rozsahu je zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava. S mimořádností se aktuálně počítá do 19 hodin.

Baláková dodala, že příčinu a všechny související okolnosti nehody zjišťují kriminalisté, kteří už zahájili úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.