reklama

"Konkrétní autobusové a vlakové spoje budou přidávány postupně. Jsem rád, že situace konečně umožňuje všechny varianty dopravy, a jsem přesvědčen, že v nejbližších dnech bude spolu s otevřením hranic povolena i doprava do ostatních zemí," uvedl Doležal.

Jde o další opatření, které má přispět k návratu k životu v době před vypuknutím pandemie choroby covid-19. Již ode dneška mohou obyvatelé Česka a Slovenska bez omezení cestovat přes společnou hranici.

Veřejnou dopravu mezi ČR a Slovenskem zajišťuje několika dopravců včetně soukromých firem. Dopravce RegioJet v reakci na zmíněné oznámení o zrušení zákazu mezinárodních spojů uvedl, že pravděpodobně ještě tento týden začne s obnovováním provozu mezi oběma zeměmi. Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj ČTK sdělil, že první vlakové spoje RegioJetu z Prahy do Košic a do Bratislavy by měly vyrazit v neděli. To znamená, že čeští turisté by se veřejnou dopravu dostali například do Vysokých Tater.

Čeští železniční dopravci se připravují na obnovení vlakových spojů se Slovenskem. Společnost RegioJet by chtěla vypravit první vlak už v neděli 7. června, o dva dny později vyjedou spoje Českých drah (ČD). Vlaky Leo Expressu budou připravené vyjet z Prahy do Košic v týdnu od 15. června. Vyplývá to z vyjádření dopravců pro ČTK. Vlaková, autobusová i letecká doprava se Slovenskem byla přerušena v březnu kvůli epidemii koronaviru. Obnovení dopravy dnes na sociálních sítích ohlásil slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

Pokud Slovensko oficiálně potvrdí možnost obnovení přeshraničního provozu, začne RegioJet s postupným obnovováním provozu mezi ČR a Slovenskem pravděpodobně ještě tento týden. "Pokud se nevyskytnou nějaké komplikace, první vlakové spoje RegioJet z Prahy do Košic a Bratislavy by měly vyrazit ještě v neděli tento týden," uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Další spoje chce RegioJet přidávat v následujících dnech. "Do prodeje budou dány co nejdříve spoje také na celou letní sezonu tak, aby si občané obou zemí mohli začít plánovat a zajišťovat letní dovolenou u sousedů," dodal Ondrůj.

České dráhy jsou připraveny začít jezdit na Slovensko a zpět počátkem příštího týdne. "Na základě dohody s naší partnerskou společností Železničná spoločnosť Slovensko jsme připraveni obnovit provoz v úterý 9. června," sdělila ČTK mluvčí drah Gabriela Novotná. Obnovení provozu se podle ní bude týkat dálkových i regionálních vlaků.

Oficiální potvrzení o možnosti obnovit dopravu na Slovensko očekávají ČD v pátek dopoledne. "My jsme byli připraveni vyjet už v pondělí, ale zdrželo se to o jeden den," dodala Novotná.

V týdnu od 15. června chce vypravit své vlaky na trať z Prahy do Košic také soukromý dopravce Leo Express. "Konkrétní jízdní řád přizpůsobíme poptávce cestujících a zveřejníme jej v následujících dnech," uvedl mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Dodal, že důležité bude pro firmu také zároveň otevření hranic mezi Slovenskem a Ukrajinou, aby mohla obnovit návazný autobusový spoj do ukrajinského Lvova.

reklama