Mnoho lidí odrazují komplikace spjaté s cestováním přes hranice v době pandemie a spokojí se s televizními přenosy. Většina českých věřících, kteří se na Slovensko vydají, si z Františkova programu vybrala mši v Šaštíně nedaleko moravsko-slovenských hranic, zjistila ČTK v anketě.

Většina dotázaných zástupců biskupství a farností uvedla, že výpravy poutníků nijak neregistrují a že vědí spíše jen o jednotlivcích, kteří se na Slovensko chystají. Dva autobusy pro věřící vypravuje do Maďarska Českomoravská Fatima v Koclířově na Svitavsku, jeden autobus vyšle brněnská CK Hladký. "Víme o tom, že některé farnosti vypravují svoje autobusy - z Otrokovic a Bánova, což je Zlínský kraj, ale třeba i z děkanátu Hranice, kde to organizuje farnost Soběchleby," řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

"Pokud někdo pojede, tak individuálně, nevím ani o žádných organizovaných výpravách z farností," řekl mluvčí biskupství plzeňského Pavel Říha. "Nic v této souvislosti neorganizujeme. Doslechl jsem se pouze o jednom člověku, který tam jede," uvedl také například rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové Petr Zadina.

Arciděkan pardubické farnosti Antonín Forbelský se na Slovensko chystá vlastním autem, podobně pojede ještě několik věřících. "Vím o třech lidech z Pardubic, dvou z Mikulovic a dvou z Chrudimi, všichni ale cestují individuálně," řekl Forbelský. Podle něj nejsou naplněné ani dva autobusy na papežovu návštěvu v Budapešti, která cestě na Slovensko předchází, jeden musel být odvolán.

Ani farnost Velehrad na Uherskohradišťsku autobus na Slovensko nevypraví. "Za sebe mohu říci, že jsem nezaznamenal, že by po tom byla poptávka ze strany farníků. Slyšel jsem jenom od jednotlivců, že by měli zájem se na Slovensko vypravit," uvedl kaplan farnosti Miroslav Herold.

Také z Kutné Hory podle arciděkana Jana Uhlíře pojedou spíše jednotlivci, stejnou zkušenost tlumočil mluvčí biskupství litoměřického Dominik Faustus. Podle benešovského faráře Marcela Timka věřící počítají spíše 18. září s návštěvou Tetína na Berounsku, kde jsou plánovány akce k 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily. "To je naše národní pouť," dodal Timko. Věřící z ostravsko-opavské diecéze budou podle mluvčího biskupství Pavla Siudy papežskou návštěvu sledovat prostřednictvím vysílání televize Noe, která nabídne přímé přenosy všech mší a dalšího programu.

Hlava katolické církve bude na Slovensku 12. až 15. září. Mše v Šaštíně nedaleko českých hranic, která je naplánovaná na poslední den papežovy návštěvy, je považována za její vrchol z hlediska návštěvnosti. Původně se předpokládalo, že se na ní sejde až 350.000 věřících. Na začátku tohoto týdne se registrovalo kolem 35.000 lidí, z toho 1400 ze zahraničí.