Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na zaplacení daně z nemovitosti zbývá lidem už jen týden

Daně, ilustrační foto
Daně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lidé mají poslední týden na zaplacení daně z nemovitosti nebo její první splátky, pokud daň přesahuje 5000 korun. Tato povinnost se týká přibližně čtyř milionů poplatníků.

 Pokud někdo do dnešního dne neobdržel platební údaje elektronicky nebo poštou, Finanční správa doporučuje kontaktovat příslušný finanční úřad. Letos se daň zvýšila o 80 procent kvůli růstu základního koeficientu.

V některých obcích je nárůst ještě vyšší, protože zároveň zvýšily i svůj místní koeficient. Výnos z této daně jde plně do rozpočtu obcí, kde se nemovitost nachází.

Daň z nemovitosti se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, přičemž sazby závisí na typu nemovitosti.

Výsledná daň se násobí koeficientem, který se odvíjí od velikosti obce, a případně místním koeficientem, který může být mezi 0,5 a 5 s přesností na jedno desetinné místo. Pokud obec místní koeficient neurčí, použije se hodnota jedna.

Daň z nemovitosti je splatná do konce května, a pokud je rozdělená, druhá splátka je splatná do konce listopadu. Pokud celková daň u jednoho správce nepřesáhne 30 korun, daň se neplatí.

Výjimkou jsou spoluvlastnické podíly na pozemcích, kde se vždy platí minimálně 50 korun. Loni se na dani z nemovitosti vybralo 12,45 miliardy korun.
 
 

Témata:  daň

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy