Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazílie: Vláda ze strachu z protestů pozastavila ekonomické reformy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Brazilská vláda pozastavila balíček ekonomických reforem, který chtěla tento měsíc předložit do parlamentu a který zahrnuje změny daní či omezení výdajů ve státní správě. Důvodem byly obavy z protivládních demonstrací podobných těm, které v posledních týdnech zasáhly několik jihoamerických zemí. Podle deníku El País to tento týden přiznal brazilský ministr hospodářství Paulo Guedes.

"Je pravda, že jsme s tím posečkali. Když všude vyráží lidé do ulic bez patřičného důvodu... nechceme jim dávat záminku," uvedl v pondělí večer Guedes na tiskové konferenci v USA, kde jednal se členy americké vlády. Připustil, že vlna protestů v Latinské Americe je důvodem, proč brazilská vláda nepředložila tento měsíc parlamentu očekávaný návrh reforem.

Brazilský ministr také ostře kritizoval projevy levicového exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který byl tento měsíc propuštěn z vězení a od té doby uspořádal několik veřejných mítinků, na nichž kritizoval současnou vládu krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Lula byl ve vězení od loňska, odsouzen byl za korupci. Tento měsíc ale nejvyšší soud rozhodl, že je protiústavní, aby výkon trestu nastoupili odsouzení dříve, než vyčerpají všechny možnosti odvolání.

"Je nezodpovědné volat lidi do ulic ve snaze rozdělovat (zemi) a říkat jim, aby převzali moc. Pokud někdo věří v demokracii, ať si počká na volby," řekl ministr Guedes s odkazem na Lulovy projevy. Guedes také podle deníku El País v této souvislosti dvakrát zmínil dekret z roku 1968, jímž tehdejší vojenský režim v Brazílii zastavil činnost parlamentu. Guedes ale posléze uvedl, že tisková konference je "neoficiální" a že brazilská vláda nic podobného nemá v úmyslu.

Připomenutím dekretu, označovaného jako AI-5, vyvolal širokou kritiku minulý měsíc syn prezidenta a poslanec Eduardo Bolsonaro. Také on AI-5 zmínil v souvislosti s možnou "radikalizací levice" v Brazílii. Po vlně kritických reakcí se prezident Bolsonaro od synových výroků distancoval. Sám Bolsonaro, bývalý armádní důstojník, nicméně v minulosti opakovaně pozitivně hodnotil brazilské vojenské režimy, které podle něj odrazily komunistickou hrozbu a pozdvihly ekonomiku.

Nervozitu brazilské vlády a pozastavení jejího ekonomického balíčku vyvolaly protivládní protesty, které v posledních týdnech postihly Ekvádor, Bolívii, Chile či Kolumbii; v Chile a Kolumbii dosud neskončily.

Témata:  Brazílie ekonomika reformy daň

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy