Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V brazilské metropoli týden před inaugurací prezidenta našli výbušné zařízení

Luiz Inácio Lula da Silva
Luiz Inácio Lula da Silva
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V brazilské metropoli v sobotu policie odhalila výbušné zařízení v kamionu nedaleko mezinárodního letiště a posléze zadržela podezřelého. Podle místních médií muž vypověděl, že je stoupencem prezidenta Jaira Bolsonara a bombu chtěl nechat vybuchnout, aby vyvolal chaos v souvislosti s inaugurací nové hlavy státu Luize Inácia Luly da Silva. Ten se úřadu ujme 1. ledna.

Zadrženým je podle zpravodajského serveru G1 čtyřiapadesátiletý podnikatel George Washington de Oliveira, který do metropole přijel z města Santarém (stát Pará) demonstrovat proti nastupující levicové vládě. Policie u něj v bytě v metropoli nalezla zbraně, výbušniny a falešné uniformy. Podle místních médií přiznal, že je příznivcem současného krajně pravicového prezidenta a patří k demonstrantům, kteří před kasárnami v metropoli požadují, aby armáda zabránila Lulovi v převzetí moci. Vedení armády ale uznává výsledek voleb, stejně jako to učinil po několika dnech od voleb Bolsonaro, když jeho ministři začali spolupracovat na předávání moci.

Po domácku vyrobené výbušné zařízení složené z dynamitu a časovacího spínače zneškodnili v sobotu pyrotechnici a policie oznámila, že okolnosti vyšetřuje. Zpočátku nebylo jasné, zda nález souvisí s inaugurací, ale Lulův tým byl informován a dal najevo obavy. Nový prezident totiž obvykle v den uvedení do úřadu také projíždí v otevřeném voze ulicemi brazilské metropole, aby pozdravil své příznivce.

Od vítězství Luly v říjnových volbách, v nichž o necelé dvě procenta porazil Bolsonara, se konaly po celé zemi demonstrace Lulových odpůrců. Bolsonarovi příznivci při nich také blokovaly silnice, většinou pokojně, ale vyskytly se i násilnosti skupin radikálů, kteří zapalovali auta či pneumatiky.

Sedmasedmdesátiletý Lula da Silva se 1. ledna nejvyššího úřadu v zemi ujme už potřetí, prezidentem byl v letech 2003 až 2010 a za své vlády i po ní se těšil přízni milionů Brazilců. Podle mnohých analytiků patří k nejoblíbenějším prezidentům Brazílie, oblibu si získal zejména sociálními programy, jimiž jeho vláda dostala řadu Brazilců z bídy. Pověst mu ale poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Jeho nepravomocné odsouzení i další obvinění ale posléze zrušil soud kvůli formálním chybám i podjatosti soudce.

Lulova slavnostního uvedení do úřadu se podle agentury EFE zúčastní na dvě desítky hlav států či vlád, přijede mimo jiné španělský král Felipe VI. a prezidenti Německa, Portugalska, Argentiny, Kolumbie, Chile či Bolívie. Ze Spojených států by měla dorazit ministryně vnitra Deb Haalandová, ruskou delegaci povede šéfka horní komory parlamentu Valentina Matvijenková.

Pro veřejnost se v brazilské metropoli 1. ledna chystá hudební festival za účasti tří desítek interpretů, očekává se, že dorazí na 300.000 lidí, napsala dnes agentura EFE.

Témata:  Luiz Inácio Lula da Silva Brazílie

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.