reklama

Na fotografiích a záběrech šířících se na sociálních sítích jsou vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zobrazují na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších jsou protestující už údajně v jednom ze sálů. Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazují demonstranty, kterak listují v dokumentech na stole nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny. Prezident Lula da Silva se podle Reuters nenachází v metropoli, ale ve státě Sao Paulo.

Náměstí tří mocí, kde se nachází jak budova parlamentu, tak nejvyššího soudu i prezidentský palác, zaplavily tisíce protestujících. Místní média jejich počet odhadla na 3000. Předseda brazilského senátu Rodrigo Pacheco podle AP uvedl, že v pohotovosti je celý policejní aparát. Brazilská policie se dnes původně neúspěšně pokusila demonstranty před budovou parlamentu rozehnat slzným plynem.

Soudě podle videí na sociálních sítích propukly mezi demonstranty a policií potyčky. Na jednom ze záznamů je vidět, jak se rozzuřený dav vrhá na policistu na koni, shazuje ho a bije tyčemi. Další zobrazuje demonstranty fyzicky napadající novináře. Mnozí demonstranti jsou ve žlutém a zeleném oblečení, barvách brazilské vlajky, které zároveň symbolizují působení Bolsonara v prezidentském úřadu.

"Tento absurdní pokus o prosazení jejich vůle nemá šanci na úspěch," napsal na twitteru ministr spravedlnosti Flávio Dino. "Vláda federálního distriktu hlavního města ujistila, že dorazí posily. Složky, které máme k dispozici, konají," doplnil.

Bolsonarovi sympatizanti protestují proti návratu levicově orientovaného Luly k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového prezidenta Bolsonara. Demonstranti blokují silnice, zapalují auta a shromažďují se před armádními budovami, kde žádají ozbrojené síly o zapojení, podotkla agentura AP. Úřadu se Lula ujal minulou neděli.

Média dávají dnešní událost do souvislosti s útokem přívrženců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu v centru Washingtonu z 6. ledna 2021. Ani oni se nechtěli smířit s jeho porážkou ve volbách.