Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volební místnosti v Brazílii jsou otevřené, v průzkumech vede Bolsonarův oponent

Brazílie, Rio de Janeiro
Brazílie, Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace i regionů, guvernéry jednotlivých států, ale především prezidenta. Favority jsou levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (76) a současný krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro (67). Průběh voleb několik hodin po otevření volebních místností byl podle úřadů poklidný, napsala agentura EFE.

V souboji, který Lula prezentuje jako volbu mezi demokracií a barbarstvím, má levicový kandidát náskok 14 procent hlasů. Podle některých průzkumů má Lula šanci získat přes 50 procent hlasů a stát se tak prezidentem už v prvním kole volby. Případné druhé kolo se bude konat 30. října.

Podle volebních úřadů se hlasování zatím obešlo bez problémů. Policie dočasně zadržela zhruba 130 lidí za porušení volebních zákonů. Většinou se jednalo o nepovolenou politickou agitaci u volebních místností či o podezření z kupčení s hlasy. Zhruba 1300 elektronických uren, což je 0,29 procenta všech instalovaných zařízení, musely volební komise nechat vyměnit. V prvních hodinách hlasování přišli volit i dva favorité voleb Lula a Bolsonaro.

Vysoký zájem o volby podle agentury EFE zaznamenávají i volební okrsky v zahraničí. Dlouhé fronty se tvořily před místnostmi v Portugalsku, kde žije na 200.000 brazilských občanů, a v Berlíně voliči museli čekat na hlasování až tři hodiny. V Lisabonu se stal také jeden z dosud nejvážnějších incidentů, kdy jeden z voličů použil dvakrát elektronickou hlasovací urnu. Podle deníku El País bude v Brazílii stíhán za porušení volebního zákona. Atmosféra mezi voliči, kteří čekali v Lisabonu, byla podle agentury Reuters napjatá a příznivci různých kandidátů se hádali. Na situaci musela dohlédnout portugalská policie.

Lula a Bolsonaro nejsou jedinými dvěma kandidáty, průzkumy i média se nicméně shodují, že jsou jedinými, kteří mají ve volbách šanci uspět. Podporu Lulovi přináší i narůstající míra chudoby v Brazílii. Nedostatkem jídla trpí podle BBC v Brazílii přes 33 milionů z 214 obyvatel. Lula je stále jedním z nejoblíbenějších levicových lídrů Latinské Ameriky i díky sociálním programům, které v době jeho prezidentství vyvedly z bídy miliony lidí. Reputaci mu naopak poškodilo několik korupčních kauz, kvůli nimž strávil rok a půl ve vězení. Všechny verdikty vůči němu nicméně zrušil nejvyšší soud. Bolsonaro svými sociálně konzervativními postoji a kritikou demokratických institucí, včetně volebního systému, si vysloužil srovnání s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.

Podobně jako v případě Trumpa v roce 2020 se někteří obávají, že Bolsonaro případnou prohru ve volbách odmítne přijmout. Sám Bolsonaro tvrdí, že věří, že zvítězí už v prvním kole. V období před volbami řekl, že z prezidentské kanceláře ho může dostat jen bůh, píše BBC.

"Pokud nevyhraje, bude válka, bude krev. Je třeba odstranit zloděje (voleb)," řekl listu El País 64letý mechanik Humberto Alves, který se zúčastnil jednoho z mnoha Bolsonarových výjezdů na motocyklech s podporovateli.

Volební místnosti se uzavřou v 17:00 místního času (22:00 SELČ) a výsledky mohou být známy už zhruba čtyři hodiny poté díky elektronickému volebnímu systému. Voliči v Brazílii od roku 1996 nevhazují papírové lístky do volebních uren, ale na obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie vybraného uchazeče o danou funkci.

Témata:  Brazílie Jair Bolsonaro

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy