Lula pro média řekl, že Putin bude na příští summit pozván. "Pokud budu prezidentem Brazílie a pokud přijede do Brazílie, nebude v žádném případě zatčen," dodal. Brazilský prezident také uvedl, že příští rok se zúčastní summitu zemí skupiny BRICS v Rusku.

Ruský prezident Putin se neúčastní letošního summitu G20 v indickém Naí Dillí, aby se vyhnul možnému zatčení na základě zatykače, který soud se sídlem v nizozemském Haagu vydal v březnu za páchání válečných zločinů na Ukrajině.

Indie i Brazílie jsou signatářské země statutu ICC a měly by povinnost ruského prezidenta po vstupu na své území zatknout. Výroky brazilského prezidenta směrem k válce jsou ale ldouhou dobu kontroverzní.

Letos například uvedl, že za válku na Ukrajině mohou Moskva i Kyjev, čímž vyvolal vlnu mezinárodní kritiky. Evropská komise vzkázala, že Ukrajina se stala obětí ruské agrese. Kritizoval také Spojené státy i Evropskou unii za to, že poskytují zbraně Ukrajině.

Německo začátkem roku vyzvalo i Brazílii, aby Kyjev podpořila dodávkou zbraní, to ale Lula da Silva odmítl. Lulova tvrzení pak odmítla například Evropská komise, která uvedla, že Rusko nese jako jediné zodpovědnost za nelegální a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu.

Prohlásil také, že by Ukrajina měla obětovat Krym, uvedla agentura Reuters. Tvrdí rovněž, že by Západ a Kyjev měly usednout k jednacímu stolu s Ruskem. Podotkl sice, že narušení ukrajinské integrity odsuzuje a přál by si, aby se Rusové z Ukrajiny stáhli, ale výměnou právě za Krym.