Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volební místnosti v Brazílii se uzavřely, začalo sčítání hlasů

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

V Brazílii se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů ve druhém kole prezidentských vole, které rozhodne o tom, jestli latinskoamerickou zemi další čtyři roky povede krajně pravicová hlava státu Jair Bolsonaro, nebo levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. V posledních průzkumech měl mírný náskok Lula. K urnám mohlo ve více než 200milionové zemi přijít na 156 milionů voličů. Oba kandidáti hlasovali už v prvních hodinách voleb.

"Věřím, že vyhraje demokracie," prohlásil dnes levicový lídr Lula poté, co odevzdal svůj hlas v São Bernardo do Campo poblíž Sao Paula. Po měsících vyhrocené kampaně vyjádřil přesvědčení, že volby "opět nastolí mír mezi Brazilci," uvedla agentura AFP.

"Očekáváme vítězství, v posledních dnech jsme měli jen dobré zprávy. Dá-li Bůh, dnes večer zvítězíme. Nebo ještě lépe, Brazílie dnes zvítězí," řekl zase Bolsonaro poté, co hlasoval v Rio de Janeiru oblečený ve žlutozeleném tričku v národních barvách. Podle agentury EFE měl pod tričkem neprůstřelnou vestu.

Hlasování se dnes obešlo bez násilných střetů, agentura Reuters ale upozornila na obvinění směřující proti brazilské dálniční policii, která podle kritiků na chudém severovýchodě Brazílie rozmístila řadu kontrolních stanovišť. Někteří si je vykládají jako pokus zabránit příznivcům Luly hlasovat. Šéf dálniční policie dal v minulosti najevo, že podporuje Bolsonara.

Šéf brazilského volebního úřadu TSE Alexandre de Moraes, který je zároveň soudcem brazilského nejvyššího soudu, nařídil ukončení kontrol. Zároveň ale rozhodl o tom, že není nutné nechat volební místnosti otevřené déle.

Oba kandidáti, kteří rozdělili voliče způsobem v novodobé historii Brazílie nevídaným, v sobotu usilovali o přízeň veřejnosti do poslední chvíle, píše agentura EFE. Zaměřili se zejména na nerozhodnuté voliče a absentéry, kterých bylo v prvním kole voleb 2. října 20 procent, přestože hlasování je v Brazílii povinné.

Levicový Lula zamířil do Sao Paula, kde ho čekali ochránci životního prostředí, mnozí v přestrojení za ohrožené druhy zvířat. Ochrana přírody byla jedním z hlavních témat Lulovy kampaně. Brazilský zákon zakazuje v poslední den kampaně politická setkání, ale povoluje průvody i použití megafonů. Statisíce Lulových příznivců vyslyšely jeho výzvu a přišly ho podpořit do pestrobarevného průvodu v centru města.

Odlišný styl pro poslední den zvolil Bolsonaro, kterého na cestě po státě Minas Gerais provázeli motorkáři. Jeho příznivci měli helmy a rukavice, doplňky v brazilských barvách a vytáčeli hlučné motory svých strojů. V ulicích, kterými kolona motorek, SUV a dodávek projížděla, zaplnili další prezidentovi příznivci. Zaznívala hesla proti oponentovi jejich favorita "Lula patří do vězení".

V předvečer voleb šest průzkumů mínění předpovídalo Lulovo vítězství a jeden favorizoval Bolsonara, uvedl server Correio Braziliense. Největší rozdíl v preferencích mezi kandidáty byl osm procentních bodů, jiný průzkum počítal jen s náskokem 0,8 bodu. Vítěz voleb se úřadu ujme v lednu.

Témata:  Brazílie Jair Bolsonaro

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.