"Věřím, že vyhraje demokracie," prohlásil dnes levicový lídr Lula poté, co odevzdal svůj hlas v São Bernardo do Campo poblíž Sao Paula. Po měsících vyhrocené kampaně vyjádřil přesvědčení, že volby "opět nastolí mír mezi Brazilci," uvedla agentura AFP.

"Očekáváme vítězství, v posledních dnech jsme měli jen dobré zprávy. Dá-li Bůh, dnes večer zvítězíme. Nebo ještě lépe, Brazílie dnes zvítězí," řekl zase Bolsonaro poté, co hlasoval v Rio de Janeiru oblečený ve žlutozeleném tričku v národních barvách. Podle agentury EFE měl pod tričkem neprůstřelnou vestu.

Hlasování se dnes obešlo bez násilných střetů, agentura Reuters ale upozornila na obvinění směřující proti brazilské dálniční policii, která podle kritiků na chudém severovýchodě Brazílie rozmístila řadu kontrolních stanovišť. Někteří si je vykládají jako pokus zabránit příznivcům Luly hlasovat. Šéf dálniční policie dal v minulosti najevo, že podporuje Bolsonara.

Šéf brazilského volebního úřadu TSE Alexandre de Moraes, který je zároveň soudcem brazilského nejvyššího soudu, nařídil ukončení kontrol. Zároveň ale rozhodl o tom, že není nutné nechat volební místnosti otevřené déle.

Oba kandidáti, kteří rozdělili voliče způsobem v novodobé historii Brazílie nevídaným, v sobotu usilovali o přízeň veřejnosti do poslední chvíle, píše agentura EFE. Zaměřili se zejména na nerozhodnuté voliče a absentéry, kterých bylo v prvním kole voleb 2. října 20 procent, přestože hlasování je v Brazílii povinné.

Levicový Lula zamířil do Sao Paula, kde ho čekali ochránci životního prostředí, mnozí v přestrojení za ohrožené druhy zvířat. Ochrana přírody byla jedním z hlavních témat Lulovy kampaně. Brazilský zákon zakazuje v poslední den kampaně politická setkání, ale povoluje průvody i použití megafonů. Statisíce Lulových příznivců vyslyšely jeho výzvu a přišly ho podpořit do pestrobarevného průvodu v centru města.

Odlišný styl pro poslední den zvolil Bolsonaro, kterého na cestě po státě Minas Gerais provázeli motorkáři. Jeho příznivci měli helmy a rukavice, doplňky v brazilských barvách a vytáčeli hlučné motory svých strojů. V ulicích, kterými kolona motorek, SUV a dodávek projížděla, zaplnili další prezidentovi příznivci. Zaznívala hesla proti oponentovi jejich favorita "Lula patří do vězení".

V předvečer voleb šest průzkumů mínění předpovídalo Lulovo vítězství a jeden favorizoval Bolsonara, uvedl server Correio Braziliense. Největší rozdíl v preferencích mezi kandidáty byl osm procentních bodů, jiný průzkum počítal jen s náskokem 0,8 bodu. Vítěz voleb se úřadu ujme v lednu.