"Mluvil jsem dnes s Putinem, který mi pogratuloval k vítězství (ve volbách), popřál mi dobrou vládu a vyjádřil přání posílit vztahy mezi naši zeměmi," prohlásil Lula.

Po vítězství v říjnových prezidentských volbách Lula uvedl, že se snaží dostat Brazílii z mezinárodní izolace, do níž se podle něj země dostala za prezidenta Jaira Bolsonara. "Brazílie je zpět, bude vést dialog s každým a bude usilovat o svět bez hladu a v míru," řekl Lula poté, co informoval o telefonátu s Putinem.

Putin měl dobré vztahy i se současným prezidentem Bolsonarem, který navštívil Kreml v polovině února, jen pár dní před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Bolsonaro v souvislosti s válkou na Ukrajině říkal, že jeho země je neutrální.

Rusko i Brazílie jsou členy hospodářského sdružení BRICS, které vzniklo v roce 2009, tedy za předchozí Lulovy vlády (2003-2010). Lula již oznámil, že se v následujících měsících chystá navštívit Spojené státy i Čínu, která je rovněž členem sdružení BRICS.

Na jaře vzbudilo rozruch Lulovo vyjádření pro americký magazín Time ohledně války na Ukrajině, připomněla agentura AFP. "Vidím, že ukrajinskému prezidentovi tleskají ve stoje parlamenty (po celém světě). Ale on je zodpovědný stejným dílem jako Putin. Válka nemá nikdy jen jednoho viníka," řekl tehdy Lula.