reklama

"Ne všichni jsou správnými kandidáty pro transplantaci jater. Díky spolupráci s kompletním onkologickým centrem jsme je schopni lépe identifikovat," řekl náměstek ředitele IKEM pro strategii a rozvoj Jiří Malý.

Ze spolupráce by měli mít prospěch i další lidé po transplantaci v IKEM, kterých je asi 5000 a ročně přibývá kolem 500, kteří zůstávají v ambulantní péči. Nová játra nebo jejich část loni v IKEM získalo 160 nemocných.

"Nádorem jater trpí muži výrazně častěji než ženy. Nejčastějším rizikovým faktorem je jaterní cirhóza, hlavně na podkladě alkoholismu," dodal Malý.

"Pacienti s primárními nádory jater budou mít větší šanci vypořádat se se svou nemocí pomocí transplantace jater, a pacienti IKEM, kteří už nějakou transplantaci prodělali a objevil se u nich nádor, budou mít možnost projít léčbou ušitou jim přímo na míru ve VFN Praha," uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Pacientům IKEM bude dostupný ambulantní onkolog VFN, v plánu je podle Malého také rozšiřování mezioborových týmů a příprava společných výzkumných programů.