reklama

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Počet potvrzených případů covid-19 zatím stoupl za dnešek o 49 na 7236. Nemocných je tak v Česku aktuálně přes 4600, z toho v nemocnicích jsou podle údajů z dnešního rána asi čtyři stovky lidí s koronavirem.

Ve čtvrtek přibylo 55 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což byl nejnižší denní nárůst od 14. března. Laboratoře ve čtvrtek provedly 7889 testů na koronavirus, zhruba o tisícovku méně než ve středu, kdy byl počet testů rekordní. I přes pokles množství provedených testů se ale ve čtvrtek opět snížil podíl nově zaznamenaných případů covid-19 na počtu testů, a to ze středečních 1,12 procenta na 0,7 procenta. Ještě na začátku dubna činil podíl potvrzených případů nákazy na počtu testů skoro pět procent.

Vláda na základě epidemiologického vývoje ve čtvrtek uspíšila svůj harmonogram uvolňování omezení zavedených kvůli šíření koronaviru. Dříve, než vláda původně plánovala, se budou třeba otevírat obchody a další provozovny v Česku. Lidé se už ode dneška mohou volně pohybovat venku ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou jako dosud. Mohou také cestovat do zahraničí.

Z regionů České republiky má dlouhodobě největší počet zaznamenaných případů covid-19 Praha, k dnešnímu večeru podle údajů ministerstva 1672. Praha má také největší počet zemřelých lidí nakažených koronavirem, a to 80. V hlavním městě je i největší podíl případů na počet obyvatel. Na každých 100.000 obyvatel připadá nyní v Praze zhruba 123 potvrzených případů nákazy. Druhý největší výskyt koronaviru má Olomoucký kraj, kde připadá na 100.000 obyvatel zhruba 107 potvrzených případů nemoci.