reklama

Vláda tak asi ve středu projedná zmírnění restrikcí na úroveň čtvrtého stupně, ohlásil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Omezení dosud odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Před unáhleným rozvolněním varoval prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Zároveň kritizoval vládu za očkování, není podle něj dostatečně připravené.

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 5199 nových případů koronaviru, což bylo stejně jako v pátek zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nakažených mezi testovanými ale podruhé za sebou vzrostl a dostal se nad 30 procent. V nemocnicích je s nákazou 6473 lidí, nejméně za téměř dva týdny. Počet pacientů ve vážném stavu ale zůstal nad 1100.

Denní počty úmrtí s covidem-19 se od počátku ledna většinou drží nad 150, dosud umřelo 14.338 lidí. Aktuálně nakažených mírně ubylo pod 150.000. Z údajů ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že index PES k dnešku klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše a stagnoval na páteční hodnotě. Pro případné zmírnění opatření musí index v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní, to by mohlo nastat ve středu.

Podle Havlíčka bude pro středeční rozhodnutí vlády o možném zmírnění opatření klíčový vývoj epidemické situace v následujících dnech a také stav v nemocnicích. "Musíme být obezřetní. Nechceme ani den omezení navíc, ale musíme si být jistí, že se situace po otevření zase rychle nezhorší," řekl ministr v televizi Prima. Připustil, že při posledním zmírnění opatření na začátku prosince bylo chybou otevření restaurací. V pondělí vláda projedná přesunutí papírenských potřeb do takzvaného základní sortimentu, mohly by se tak začít prodávat, potvrdil Havlíček.

Kubek míní, že výrazné rozvolnění ekonomiky by nemělo přijít dřív, než se podaří naočkovat zdravotníky, chronicky nemocné lidi, seniory a sociální pracovníky, kteří o ně pečují. Žáci a studenti by podle něj v případě znovuotevření škol měli každý týden plošně podstupovat antigenní testy. Testování zaměstnanců by mělo být i podmínkou provozu továren, řekl prezident ČLK v televizi CNN Prima News.

Nynější vlna koronaviru je podle Kubka úplně zbytečná a odpovědnost za ni nese nesmyslné rozvolnění vládních opatření na začátku prosince. Na už přetížené nemocnice přitom nyní dopadá vedle testování také zapojení do očkování, řekl. "Nebýt nemocnic, tak se očkování nerozběhlo, protože nebylo připraveno prakticky vůbec nic," podotkl. Vláda podle něj věci dělá na poslední chvíli a potíže při pátečním spuštění on-line systému pro očkování lidí nad 80 let ukázaly, že nemůže registrovat miliony zájemců o vakcínu, jak se s tím počítalo od 1. února.

Problémy s registračním systémem pro očkování seniorů, které ještě v sobotu měly některé nemocnice, se už dnes neopakovaly. Očkovat je začali nově zdravotníci ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nebo ve Fakultní nemocnici Ostrava. K vakcinaci se jich v systému do dnešního rána zaregistrovalo 143.000, zhruba 35.000 z nich už také dostalo termín očkování. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441.000.

Ze všech 105.000 lidí, kteří podle posledních zveřejněných údajů zatím v ČR dostali první dávku, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje do pátku zhruba 70 podezření na nežádoucí účinky. Nejčastěji to bylo zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění, řekla České televizi ředitelka ústavu Irena Storová.

Snížení mezd kvůli ztrátám během koronavirové krize plánují České dráhy od dubna u asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí, oznámil dopravce. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu ho projedná dozorčí rada. Všech 15.000 zaměstnanců podniku se snížení mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, týkat nebude.

reklama