Za nárůstem je podle diskriminačních PCR testů mutace L452R, která se vyskytuje u subvarianty BA.4 i BA.5. Pro přesné určení je třeba celogenomová sekvenace, která je ale časově náročná. "Data ze sekvenačních center v ČR ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění SZÚ Helena Jiřincová.

Podle dosavadních poznatků z léčby pacientů nepřinášení nové subvarianty onemocnění s horším průběhem infekce. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

"V nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tj. takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Očkovat proti covidu se v posledních sedmi dnech nechalo zhruba 7100 lidí. V mezitýdenním srovnání je to pokles asi o 600 očkovaných, zpětně se ale mohou čísla ještě zvýšit. Největší zájem je dlouhodobě o posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.

Odborníci i ministerstvo se shodují v tom, že lidé nad 60 let a chronicky nemocní by měli před podzimní vlnou podstoupit další přeočkování čtvrtou dávkou.

reklama