Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze se přejmenuje. Radní rozhodli jednomyslně

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Z náměstí Pod Kaštany v Praze 6 se stane náměstí Borise Němcova. Přejmenování prostranství před ambasádou Ruské federace po ruském opozičním politikovi dnes schválili pražští radní. Změna má být podle dokumentu přijatého radními politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva.

Slavnostní přejmenování by se mělo uskutečnit ve čtvrtek. "Praha se tímto gestem zařadí k několika dalším metropolím, které tímto způsobem poukazují na neutěšený stav politických poměrů v dnešním Rusku," píše se v dokumentu rady. Náměstí před ruskými ambasádami v minulosti po Němcovovi přejmenoval Washington nebo Vilnius.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že město k přejmenování přistoupilo mimo jiné na základě petic občanů. Řada Rusů žijících v Praze to pak podle něj přivítá. "Pojmenováváme náměstí po jejich významném liberálním politikovi," řekl.

Právě jednohlasně schváleno na radě: Náměstí Pod kaštany se přejmenuje na Borise Němcova. Zároveň pojmenujeme promenádu v Bubenči podle Anny Politkovské. Obě osobnosti prosazovaly demokracii a za to byly hanebně zavražděny. Zaslouží si památku.

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) February 24, 2020

Vedení města dnes rozhodlo také o pojmenování promenády ve Stromovce na Praze 7 po novinářce, spisovatelce a politické aktivistce Anně Politkovské. Ta kritizovala například postup Ruska v takzvané druhé čečenské válce. Promenáda vychází na východ od Místodržitelského letohrádku. Politkovská byla v roce 2006 zavražděna při návratu do svého bytu v Moskvě.

Magistrátní místopisná komise, která se návrhy na pojmenování či přejmenování prostranství zabývá, s pojmenováním prostoru po Němcovovi původně nesouhlasila. Na začátku letošního února ale konstatovala, že přejmenování nezpůsobí lidem potřebu změny adresy trvalého bydliště. "Bude zachován historický název Pod Kaštany, který nadále ponese přilehlá ulice," píše se v dokumentu.

Na slavnostní přejmenování, které se uskuteční 27. února, pozval primátor také ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. "Zatím nemáme žádnou reakci," řekl Hřib. Pozvána a dorazit má prý i Němcovova dcera Žanna. Z odpůrců přejmenování Hřib obavy nemá, postoj Prahy se prý dlouhodobě nemění.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu Vladimira Putina.

Za účast na protestech byl Němcov několikrát zatčen. Zavražděn byl 27. února 2015, několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině. Zastřelili ho na moskevském mostě naproti Kremlu. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se vypátrat nepodařilo.

Témata:  Praha Boris Němcov velvyslanectví Ruské federace Zdeněk Hřib Anna Politkovská

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.