reklama

Ministr odmítl informaci serveru iDnes.cz, že polovina zdravotníků se nechce nechat proti covidu-19 očkovat. "Z nemocnic máme od ředitelů potvrzený zájem kolem 70 a více procent," řekl Blatný. Objevují se podle něj informace o tom, že menší zájem je mezi pečovateli v domovech pro seniory. Ministr je k očkování vyzval, protože tak pomohou chránit nejen sebe, ale i seniory v těchto zařízeních.

Rychlost očkování podle Blatného nyní limitují dodávky vakcín. Od firem Pfizer a BioNTech jich bude méně ještě tři týdny. Pokud bude schválena vakcína od firmy AstraZeneca příští týden, bude dostupná za dva až tři týdny. Pokud se s dodávkami začne až v polovině února, budou i měsíční dodávky podle něj nižší.

"Garancí bezpečnosti je pro mě schválení Evropskou lékovou agenturou," řekl ministr v reakci na informaci o tom, že Maďarsko chce povolit očkování ruskou vakcínou Sputnik. Podle něj může být v ČR použita jakákoliv vakcína, která projde stejným schvalovacím procesem evropských úřadů jako všechny ostatní.

reklama