Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrh na zavedení korespondenční volby je před závěrečným schvalováním

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Návrh na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je před závěrečným schvalováním ve Sněmovně a mohl by být schválen ještě tento měsíc.

Poslanci z hnutí ANO navrhli další změny v současné volební novině, zatímco SPD prosazuje její zamítnutí. Během mimořádné schůze, kterou svolala koalice, trvalo druhé čtení předlohy dva jednací dny a debata zabrala zhruba 20 hodin čistého času.

Poslanci ANO a SPD brzdili projednávání korespondenční volby, podobně jako v úvodním kole. Obě hnutí se v minulých volbách do Sněmovny nesetkala s takovým zájmem ze strany krajanů jako vládní strany. Kritici z opozice opakovaně tvrdili, že korespondenční volba může být účelová a narušovat ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Varovali také před možností manipulace s hlasy a snížením důvěry veřejnosti ve volby.

Naopak koaliční představitelé s těmito obavami nesouhlasili a tvrdili, že korespondenční volba zlepší dostupnost volebního práva pro Čechy v zahraničí. Návrh umožňuje českým občanům v zahraničí hlasovat dopisem, pokud jsou zapsáni v místně příslušném zastupitelském úřadu do voličského seznamu. Tento mechanismus se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb a mohl by být poprvé využit v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

Hnutí ANO trvá na odkladu účinnosti na rok 2026 a navrhlo vyloučit volby do Evropského parlamentu kvůli riziku dvojího hlasování. Další úpravy navrhují omezit možnost hlasování poštou pouze na ty Čechy v zahraničí, kteří mají trvalé bydliště, nemovitost nebo platí daně či odvody v Česku. 

Témata:  volby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy