Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrh na zavedení korespondenční volby je před závěrečným schvalováním

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Návrh na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je před závěrečným schvalováním ve Sněmovně a mohl by být schválen ještě tento měsíc.

Poslanci z hnutí ANO navrhli další změny v současné volební novině, zatímco SPD prosazuje její zamítnutí. Během mimořádné schůze, kterou svolala koalice, trvalo druhé čtení předlohy dva jednací dny a debata zabrala zhruba 20 hodin čistého času.

Poslanci ANO a SPD brzdili projednávání korespondenční volby, podobně jako v úvodním kole. Obě hnutí se v minulých volbách do Sněmovny nesetkala s takovým zájmem ze strany krajanů jako vládní strany. Kritici z opozice opakovaně tvrdili, že korespondenční volba může být účelová a narušovat ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Varovali také před možností manipulace s hlasy a snížením důvěry veřejnosti ve volby.

Naopak koaliční představitelé s těmito obavami nesouhlasili a tvrdili, že korespondenční volba zlepší dostupnost volebního práva pro Čechy v zahraničí. Návrh umožňuje českým občanům v zahraničí hlasovat dopisem, pokud jsou zapsáni v místně příslušném zastupitelském úřadu do voličského seznamu. Tento mechanismus se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb a mohl by být poprvé využit v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce.

Hnutí ANO trvá na odkladu účinnosti na rok 2026 a navrhlo vyloučit volby do Evropského parlamentu kvůli riziku dvojího hlasování. Další úpravy navrhují omezit možnost hlasování poštou pouze na ty Čechy v zahraničí, kteří mají trvalé bydliště, nemovitost nebo platí daně či odvody v Česku. 

Témata:  volby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy