Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NBÚ vyšetřuje Pražský hrad kvůli žádostem o abolice za Zemana

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) spustil správní řízení s prezidentskou kanceláří ohledně žádostí bývalé hlavy státu Miloše Zemana o abolice. Úřad zjišťuje, zda dopisy, jejichž prostřednictvím Zeman žádal premiéra o spolupodpis ve dvou kauzách týkajících se jeho spolupracovníků, nebyly neoprávněně utajovány.

O případu informovala Česká televize s tím, že prezidentské kanceláři hrozí sankce v podobě pokuty ve výši až 300 tisíc korun.

"NBÚ zhodnotil dosud zjištěné skutečnosti a dospěl k závěru, že ze strany Kanceláře prezidenta republiky mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty přestupku," sdělil mluvčí úřadu Jaromír Kadlec. Cílem je vyšetřit, zda kancelář neutajila dokumenty, které nepatří mezi utajované informace.

Pražský hrad s NBÚ spolupracuje a je i nadále připraven poskytnout maximální možnou součinnost. Tiskové oddělení dodalo, že do pravomocného ukončení správního řízení se nemůže k záležitosti detailně vyjadřovat.

Případ se týká dokumentů, v nichž tehdejší prezident Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis k abolici. Snahou bylo zastavit prověřování skartace zprávy k vrbětické kauze a úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby. Předseda vlády údajně odmítl připojit podpis a Zeman veřejně popřel, že by chtěl abolici udělit.

Témata:  Miloš Zeman NBÚ

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy