Serveru Seznam Zprávy to řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Podle serveru stát, konkrétně Kancelář prezidenta republiky, ve sporu zaplatil přes 97.000 korun. Podle právníků si měl náklady soudního řízení hradit Zeman sám.

Trestní oznámení podal Šaraptka začátkem července kvůli podezření, že prostředky na právní zastupování prezidenta jdou nezákonně z veřejných peněz, konkrétně z Kanceláře prezidenta republiky. "Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan, a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát," míní Šarapatka.

Ve sporu Šarapatky a Zemana, kterým se zabývá soud, jde o omluvu Zemana za výrok vůči Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Soudy se už sporem zabývaly v uplynulých letech. Šarapatka docílil omluvy od ministerstva financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho. Spor se tak vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu Šarapatkovu žalobu na ochranu osobnosti z procesních důvodů zamítl.

Šarapatka podal novou žalobu přímo na Zemana jako na fyzickou osobu, Okresní soud v Rakovníku letos v květnu rozhodl, že se má Zeman omluvit. Nyní se sporem zabývá Krajský soud v Praze, Zemanův advokát Marek Nespala totiž podal za Zemana odvolání.

Seznam Zprávy zjistily, že ve sporu konaném u soudu v Rakovníku zaplatila prezidentská kancelář přes 97.000 korun. "Za zastupování prezidenta republiky v předmětném řízení, konaném u Okresního soudu Rakovník, Kancelář prezidenta republiky zaplatila Advokátní kanceláři Nespala celkem 97.405 korun," sdělil serveru ředitel Odboru legislativy a práva Pražského hradu Václav Pelikán.

Podle právníka Petra Leyera z Transparency International je to ale nezákonné. "Pokud v tom sporu (prezident Miloš Zeman) vystupoval jako fyzická osoba, tak si měl všechny náklady spojené s tím řízením hradit jako soukromá osoba. Kancelář prezidenta republiky slouží pro oficiální, pracovní účely prezidenta republiky. Nikoliv jako podpora jeho vedlejších zájmů nebo problémů," řekl serveru iROZHLAS.cz.