Hasiči uzavřeli areály svých stanic veřejnosti. Dalším opatřením proti šíření nákazy je omezení styku mezi jednotlivými stanicemi. "Omezujeme počet lidí, délku expozice a může se stát, že budeme omezovat směny," řekl Hlinovský.

Příslušníků pražského hasičského záchranného sboru je přes 850, jednu směnu slouží zhruba 180 lidí. Minimum je podle Hlinovského asi 120 lidí. Akceschopnost pražského hasičského sboru současná situace neovlivnila. "Nastavili jsme plán plošného pokrytí jednotkami tak, abychom eliminovali výpadek stanice, kde k tomu došlo," uvedl ředitel.

Lidé s nemocí COVID-19 v Praze se nakazili nejčastěji v Itálii, ale také v americkém Bostonu nebo izraelském Betlémě. Jeden nový nakažený potvrzený ve čtvrtek přicestoval z Paříže, další dva lidé se nakazili od příbuzné, která přijela na návštěvu ze Španělska. Dva případy, které byly pozitivně testovány do čtvrtečních 17:00, byly blízké kontakty již dříve nakažených lidí. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy

"Dva nové laboratorně potvrzené případy se pohybovaly v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných. Dvě nové diagnózy souvisí s nákazou od příbuzné ze Španělska, která byla v Praze na návštěvě, a po návratu do Španělska u ní bylo diagnostikováno onemocnění COVID-19," uvedla na webu ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Nejmladším pražským pacientem zůstává dvouleté dítě, nejstaršímu je 86 let. Místa nákazy jsou nejčastěji v Itálii, jde o města Miláno a Udine a lyžařská střediska Passo del Tonale, Madessimo, Val Gardena, San Cassiano a Ponte di Legno. Další lidé se nakazili na konferenci v americkém Bostonu. Ve středu hygienici potvrdili nemocné, kteří přicestovali z Betléma v Izraeli, ve čtvrtek přibyl nakažený z Paříže.

Většina pražských pacientů je v domácí karanténě, protože mají jen lehké příznaky podobné infekci dýchacích cest nebo jsou úplně bez příznaků. Izolováno v Nemocnici Na Bulovce bylo ve čtvrtek šest lidí, tři z nich cizinky, které jsou sice bez příznaků, ale nemají být kam propuštěny do domácí karantény. Jeden muž je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

V Praze byli zaznamenány dva případy s vysokým počtem kontaktů, které se mohly nakazit. Jeden muž působil jako řidič taxi a za dva dny, kdy pravděpodobně už virus vylučoval, měl 96 zákazníků. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek řekl, že u nikoho z nich se nákaza nepotvrdila, nakažení jsou ale dva lidé z jeho rodiny. Dohledat se hygienikům podařilo také asi 65 pacientů nakaženého lékaře z Prahy, který dva dny po návratu z Itálie ordinoval.

Klinika infekčních chorob na Bulovce, kde jsou pražští pacienti hospitalizováni, má 168 lůžek, léčí se tam ale i lidé s jinými nemocemi.

Další infekční oddělení mají Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice a Fakultní nemocnice v Motole. Ty by měly dnes nebo v nejbližších dnech také zřizovat stacionární odběrová místa, kde budou lidem s podezřením na nákazu odebírány vzorky k testování. Zatím se odebírají u lidí, kteří jsou převezení v horším stavu do nemocnice, nebo za nimi jezdí zdravotníci v ochranných oblecích domů. Kapacita ale není dostatečná. Testování musí v odůvodněných případech nařídit hygienici, lidé ale mohou vyhledat i soukromé laboratoře a testy si tam zaplatit sami.