Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v ČR variantu koronaviru B.1.640

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Fakultní nemocnice Hradec Králové zachytila jako první v ČR variantu koronaviru B.1.640. Onemocněl jí muž z Královéhradeckého kraje.

ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Varianta B.1.640 byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poprvé hlášena loni v září z Konžské demokratické republiky a od listopadu je zvlášť sledována.

"Vzorek byl u muže odebraný 29. prosince pro podezření na variantu omikron. K sekvenaci jsou připraveny ještě vzorky dvou příbuzných. Způsob nákazy u muže nyní prověřují hygienici," uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Varianta B.1.640 byla potvrzena v nemocniční laboratoři pomocí celogenomové sekvenace. Sekvenační data nemocnice podle Paličky poskytla Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Muž nakažený variantou B.1.640 není v Hradci hospitalizovaný.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Hradec Králové

Související

Aktuálně se děje

15. srpna 2025 11:45

Tajemství, které si Jiří Krampol (†87) vzal na druhý břeh. Jde o city k ženám

Dnes je to týden, co Česko dalo sbohem legendárnímu herci Jiřímu Krampolovi, který zemřel během posledního červencového víkendu ve věku 87 let. Podle tvrzení pořadatele smutečního obřadu umíral zamilovaný. Co se ví o jeho poslední lásce? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy