reklama

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který na místo útoku dorazil, byl žák s učitelem v konfliktu. Ve středu měl studijní neúspěch, řekl ministr. Ředitel učiliště Karel Dvořák, který je zároveň předsedou Sdružení učňovských zařízení v ČR, ČTK řekl, že napadený byl dlouholetým pedagogickým pracovníkem. "A údajně to byl náš student (který na učitele zaútočil)," uvedl Dvořák.

Policejní mluvčí Jan Rybanský ČTK řekl, že podezřelého, devatenáctiletého žáka, zadrželi policisté z oddělení vražd v Dolních Břežanech. Při zatýkání nebyl pod vlivem alkoholu ani drog. Útočník podle vyšetřovatelů zaútočil na pedagoga ve čtvrtém patře budovy školy v jeho kabinetu. Nikdo jiný zraněn nebyl. V případu nyní policisté provádějí standardní úkony, zatím nikoho neobvinili.

Mluvčí záchranné služby Jana Poštová ČTK řekla, že záchranná služba vyjížděla před polednem k pacientovi po napadení mačetou. I přes veškerou snahu záchranářů se nepodařilo jeho život zachránit a zraněním na místě podlehl, uvedla.

"Útok ve škole je černou můrou každého učitele, rodiče, žáka. Bohužel se jeden takový dnes odehrál v Praze," uvedl na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ocenila skvělou práci policie. "Jsem v myšlenkách s rodinou a blízkými učitele, který byl dnes zavražděn. Jde o obrovskou tragédii," napsala na sociální síti a poděkovala složkám IZS. 

Škola je nyní vyklizená, se žáky i zaměstnanci školy bude pracovat psycholog, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. "Detaily případu bohužel není možné s ohledem na vyšetřování sdělovat," dodal mluvčí.

Střední odborné učiliště v Ohradní ulici nabízí vzdělání například v oborech automechanik, elektromechanik, truhlář nebo zámečník.

Útoky ve školách v Česku nejsou časté. Například v roce 2014 v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá žena studenta a další tři lidi zranila. V dubnu 2015 státní zástupce trestní stíhání ženy za útok ve Žďáru zastavil pro nepříčetnost. Žena byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií.

O deset let dříve zase student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu k devíti letům vězení.