Návrhy na nouzové omezení cen plynu v případě výrazného zdražení, na jeho společné nákupy a vzájemnou solidaritu získaly velkou podporu členských zemí Evropské unie. Po jednání unijních ministrů odpovědných za energetiku to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, který svolal na 24. listopadu mimořádné ministerské zasedání k jejich konečnému schválení. Naproti tomu v otázce nastavení stropu na cenu plynu spalovaného v elektrárnách mají státy i po dnešku rozdílné názory.
Lídři členských zemí minulý týden na bruselském summitu podpořili druhý balíček návrhů směřujících k omezení vysokých cen energií a jejich dopadů na spotřebitele i firmy. Po zářijové sadě zaměřené na přerozdělení zisků elektráren a ropných firem či na úspory elektřiny se nyní evropský blok věnuje cenám plynu. Vedle dobrovolných společných nákupů určených primárně na plnění zásobníků a povinné solidarity při kritickém nedostatku plynu se ministři budou bavit rovněž o možném přímém snížení jeho ceny. To se má podle posledního návrhu komise týkat pouze případného výrazného zvýšení ceny ve virtuálním obchodním uzlu TTF v Nizozemsku, který je pro určování cen klíčový.
"U některých těch opatření, tak jak byla navržena, v podstatě žádné kontroverze nejsou," řekl novinářům po jednání Síkela. Některé země podle něj chtějí podrobnosti například u cen plynu, který by solidárně poskytly svým sousedům. Konkrétní detaily například i u stanovení ceny spouštějící "nouzovou brzdu" u TTF má během příštích týdnů do mimořádného ministerského zasedání předložit Evropská komise.
Tu dnes řada zemí vyzývala k tomu, aby přišla i s návrhem zastropování cen plynu používaného k výrobě elektřiny. Síkela řekl, že v této otázce dnes zaznívaly různé názory, komise by však měla na podrobné analýze nákladů a přínosů stejně jako na přípravě samotného návrhu pracovat co nejrychleji.
Témata: energetika, Jozef Síkela
Související
18. listopadu 2024 12:56
12. listopadu 2024 6:10
11. listopadu 2024 19:12
14. září 2024 9:55
11. září 2024 11:44
17. července 2024 15:07