reklama

Hamáček ČT řekl, že vývoj epidemie není překvapivý. Připomněl, že při debatách Sněmovny před tím i další ministři varovali. "Bohužel jsme strávili několik posledních týdnů debatou, čím nahradit nouzový stav, který je v určitém momentu závažnosti krize nenahraditelný," uvedl. Na aktuální nejhorší dosavadní čísla vývoje epidemie je nutné reagovat přiměřeně razantně, což znamená nutnost nouzového stavu, míní.

Návrhy konkrétních pravidel jsou podle něj na ministerstvu zdravotnictví. "Na takto vysokých číslech a při takovéto dynamice šíření epidemie to musí nutně souviset s pohybem obyvatelstva," řekl. Epidemie podle něj na nynější opatření nereaguje. "Podle pandemického zákona nemůžete plošně omezit pohyb obyvatel. Pokud je potřeba omezit to, aby se lidé mezi sebou stýkali, tak jediné možné je aplikovat nouzový stav," řekl.

Podle Hamáčka je také jistější, že opatření na základě nouzového stavu "ustojí" soudní přezkum. Věří tomu, že argumentaci vlády pochopí i opoziční strany. "Doufám, že kolegové v opozici mají stejná čísla a vidí stejné scény z nemocnic," podotkl.

reklama