Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová čísla: Kolik Čechů je nakaženo virem HIV?

virus HIV
virus HIV
Foto: Pixabay

Na konci letošního listopadu bylo podle dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ze Státního zdravotního ústavu v Česku více nových případů HIV než loni za celý rok. Lékaři jich odhalili 212, zatímco loni 208. Nemocí se od začátku sledování v roce 1985 nakazilo už téměř 3600 osob. Nemoc AIDS se rozvinula zhruba u 670 z nich. Asi 300 lidí jí podlehlo. Kolem 530 lidí v ČR podle odhadů neví, že jsou nakažení.

Počet nově zjištěných případů v Česku rostl od roku 2003, v posledních dvou letech následoval výrazný pokles. Odborníci doufali, že půjde o setrvalý trend, ten se ale v letošním roce nepotvrdil.

V listopadu bylo vyšetřeno přes 600 lidí v riziku, z nich 180 provozovalo prostituci a stovka byla v nápravných zařízeních. Testují se také hemofilici, příjemci i dárci krve. Odhaleno bylo 13 případů HIV, dva z nich u cizinců, kteří nemají v Česku trvalý pobyt. Ti tvoří zhruba šestinu odhalených případů nemoci v Česku. Třetina všech diagnostikovaných případů v ČR jsou cizinci, kteří v Česku trvale žijí.

Více než 90 procent nově nakažených jsou muži. Sexuálním stykem mezi muži se nakazilo přes 70 procent z nově nemocných. Zhruba pětina se dlouhodobě nakazí při heterosexuálním styku, minimální je přenos při injekčním užívání drog.

AIDS se od roku 1985, kdy bylo zahájeno sledování nemocných, projevilo u 663 nemocných. Z nich 308 nemoci podlehlo. Do konce letošního září počet nemocných s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl 3580.

Témata:  HIV (RNA virus z rodu lentivirus) AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy