Počet nově zjištěných případů v Česku rostl od roku 2003, v posledních dvou letech následoval výrazný pokles. Odborníci doufali, že půjde o setrvalý trend, ten se ale v letošním roce nepotvrdil.

V listopadu bylo vyšetřeno přes 600 lidí v riziku, z nich 180 provozovalo prostituci a stovka byla v nápravných zařízeních. Testují se také hemofilici, příjemci i dárci krve. Odhaleno bylo 13 případů HIV, dva z nich u cizinců, kteří nemají v Česku trvalý pobyt. Ti tvoří zhruba šestinu odhalených případů nemoci v Česku. Třetina všech diagnostikovaných případů v ČR jsou cizinci, kteří v Česku trvale žijí.

Více než 90 procent nově nakažených jsou muži. Sexuálním stykem mezi muži se nakazilo přes 70 procent z nově nemocných. Zhruba pětina se dlouhodobě nakazí při heterosexuálním styku, minimální je přenos při injekčním užívání drog.

AIDS se od roku 1985, kdy bylo zahájeno sledování nemocných, projevilo u 663 nemocných. Z nich 308 nemoci podlehlo. Do konce letošního září počet nemocných s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl 3580.