"Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy jak z pohledu relativního počtu nových případů, který se pohybuje kolem dvou případů na 100.000 obyvatel, tak z pohledu kumulativního počtu HIV infekcí od roku 1985," uvedla laboratoř.

Roční počet nových pacientů ale postupně roste. V roce 1985 odborníci zaznamenali tři případy nákazy virem HIV. V roce 1997 jich bylo 62. Přes stovku se počet přehoupl o deset let později, kdy dosáhl 121. Dál se pak zvyšoval. Dosud vůbec nejvyšší byl v roce 2016, kdy lékaři evidovali 286 nových pacientů. O rok později jich bylo 254, v roce 2018 pak 208, předloni 222 a loni 251.

Většinu nakažených tvoří muži. V posledních letech se ale podle laboratoře podíl žen zvyšuje. Dvě třetiny loňských nových pacientů svou diagnózu zjistily ještě ve stadiu nákazy virem HIV bez příznaků. Naopak u 15 procent lidí byla nemoc AIDS už plně rozvinutá.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Valná většina pacientů se nakazila při sexu. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit. Často spoléhají také na moderní léčbu, díky níž nemocní mohou žít výrazně déle. Experti ale zdůrazňují, že i když současná terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) už dřív upozorňovala na to, že velká část lidí o své nákaze neví. Počet odhadovala na sedm stovek.