Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Aero Vodochody
Aero Vodochody
Foto: Aero Vodochody

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta. Okolní obce, které proti záměru protestovaly, výsledek přivítaly.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnost HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Aero Vodochody podle mluvčího využívá letiště pro lety při vývoji letounů a k zalétávaní letadel po generálních opravách. Na letišti také působí letecké školy a využívají ho privátní provozovatelé letadel.

Letiště Vodochody před osmi lety získalo od ministerstva životního prostředí kladný posudek dopadu svého rozšíření na životní prostředí. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí pak ministerstvo své stanovisko zrušilo. Letiště ovšem zrušení souhlasu napadlo žalobou a po zásahu justice se platnost kladného posudku v létě 2017 obnovila. Penta jako investor projektu tehdy plánovala dokončit rozšíření letiště do sedmi let.

Stížnost 12 středočeských obcí proti obnovené platnosti kladného posudku odmítl Ústavní soud. Stížností obcí se předloni odmítl zabývat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podle dokumentu zveřejněného v informačním systému EIA platnost posudku uplynula v pátek 26. listopadu.

Starosta Veltrus Filip Volák (Pro Veltrusy) přivítal, že se letiště nebude rozšiřovat. "Naše území je tak zatížené dopravou a průmyslem, že je to jedině dobře. A protože jsme už půl století spjatí s intenzivním chemickým průmyslem a rafinérií, tak si nemyslím, že by to bylo v dnešní době úplně bezpečné a strategické tady pár kilometrů od druhé nejvýznamnější rafinérie v republice zakládat velké letiště," řekl dnes Volák ČTK. Kromě Veltrus v minulosti proti záměru protestovaly i další okolní obce, společně založily iniciativu Stop letišti Vodochody.

Letiště mělo podle plánů Penty odbavovat ročně až 3,5 milionu cestujících hlavně na linkách nízkonákladových aerolinií a při nepravidelných a soukromých letech. Investor chtěl na rozšíření vynaložit asi tři miliardy korun.

Témata:  Aero Vodochody

Související

Aktuálně se děje

5. února 2026 19:36

Leoš Mareš označil Bohdalovou za MILF. Nevěděl, jak z toho ven, tak to ještě zhoršil. A pak promluvila Jiřina

Jiřina Bohdalová ani ve svých čtyřiadevadesáti letech neztrácí elán a tento týden se stala hvězdou Ranní show na Evropě 2. V doprovodu Leoše Mareše a zprávařky Katky Říhové baví posluchače svým typickým humorem. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel a Andrej Babiš se setkali na novoročním obědě. (7.1.2026)

Prezident Pavel půjde příští týden na policii

Prezident Petr Pavel se chystá k důležitému kroku v aktuální kauze kolem SMS zpráv, které obdržel jeho poradce Petr Kolář. Jak hlava státu potvrdila v pátečním rozhovoru pro Radiožurnál, pravděpodobně již příští týden zamíří na policii, aby v celé věci podala vysvětlení. Kriminalisté se případem začali zabývat poté, co prezident upozornil na nestandardní komunikaci ze strany ministra zahraničí a předsedy hnutí Motoristé sobě Petra Macinky.