Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nových případů koronaviru je o dvě třetiny více než před týdnem

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

V pátek přibylo v České republice 303 potvrzených případů onemocnění covidu-19. Bylo to o 121 případů více než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi 15 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem za posledních sedm dní. Reprodukční číslo stouplo na 1,24, je nejvyšší od půlky července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezitýdenní nárůst počtu nových případů o dvě třetiny podle dostupných údajů přímo nesouvisí s počtem provedených testů. Podle předběžných dat laboratoře tento pátek vyšetřily na nový koronavirus 92.400 vzorků. O týden dříve jich bylo přes 121.800 vzorků. Číslo za předchozí den se ale může ještě změnit, protože údaje o testech se do statistik dostávají se zpožděním.

Nejméně příznivá je epidemická situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden připadá 29 nově odhalených případů covidu na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s 26 případy a Jihočeský kraj s 20 případy.

Podle pátečního vyjádření epidemioložky a mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaely Zajíčkové přibývání případů nemoci v tomto týdnu souvisí s testováním kvůli karanténním opatřením v rodinách, s preventivním testováním ve školách a příjezdy ze zahraničí.

"Několik pozitivně testovaných osob udávalo v anamnéze také účast na MFF v Karlových Varech, epidemickým šetřením se však nepodařilo prokázat souvislost mezi případy," řekla ČTK Zajíčková.

Nejpříznivější situace je na východě Čech. V Královéhradeckém kraji připadá na poslední týden šest nových případů na 100.000 obyvatel a v Pardubickém kraji deset.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného stouplo z 1,12 na 1,24. Je to nejvyšší hodnota od poloviny července. Nad zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží desátým dnem v řadě.

V nemocnicích bylo v pátek 66 pacientů s prokázaným covidem, z toho 14 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání stoupl počet hospitalizovaných o šest.

Od začátku epidemie v Česku loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1,68 milionu lidí. Více než 98 procent z nich se uzdravilo, naopak 30.406 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Za první tři zářijové dny přibyl do statistik jeden případ úmrtí.

Zdravotníci v pátek aplikovali 21.636 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 12.000 méně než o týden dřív. Celkem bylo za dobu očkování podáno 11,54 milionu dávek. Plně naočkovaných je v zemi přes 5,77 milionu lidí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

2. září 2025 9:35

Jiřina Bohdalová odhalila, co má za lubem. Stovka jí nestačí

Jiřina Bohdalová na jaře oslavila již 94. narozeniny, následně absolvovala další náročnou operaci. Na konci letních prázdnin už se po zákroku vrátila do společnosti. Mezi lidmi prozradila, že tu s námi chce být ještě dost dlouho. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Emisní povolenky jako nová daň. Češi si mohou připlatit už od přespříštího roku

Nová daň z pohonných hmot a vytápění, kterou budou brzy i Češi platit, včera na burze ICE v Londýně stoupla na nový rekord. Termínový kontrakt na takzvanou emisní povolenku pro domácnosti s termínem vypořádání v prosinci 2027 se totiž vyhoupl na cenu 87,2 eura (viz graf burzy ICE níže). Taková cena by znamenala, že si Češi od roku 2027 připlatí třeba za pohonné hmoty, naftu a benzín, průměrně 6,20 Kč/l.