Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obědem Pavlových se Zemanovými začal na Hradě program před Pavlovou inaugurací

Obědem Pavlových se Zemanovými začal na Hradě program před Pavlovou inaugurací
Obědem Pavlových se Zemanovými začal na Hradě program před Pavlovou inaugurací
Foto: Facebook Miloš Zeman

Obědem zvoleného prezidenta Petra Pavla s dosavadním prezidentem Milošem Zemanem začal ve 12:00 na Pražském hradě program související s dnešní Pavlovou inaugurací. Ve Zlaté jídelně Pražského hradu Pavel a Zeman obědvají s manželkami Evou Pavlovou a Ivanou Zemanovou. Fotografie ze setkání a společného přípitku sdílel Hrad na Zemanově facebooku. Podle informací ČTK se servíruje vývar a svíčková.

Na oběd jsou vyhrazené v programu necelé dvě hodiny. Na začátku setkání by měl končící prezident svému nástupci symbolicky předat Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka, jejichž bude podle zákona nositelem. Předá mu i prezidentský klíč od Korunní komory, ve které jsou uchovávány mimo jiné korunovační klenoty.

Zemanův druhý pětiletý mandát skončil o půlnoci, Pavel se funkce prezidenta ujme složením slibu zhruba ve 14:15 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pravomoci hlavy státu v mezidobí připadly zejména premiérovi Petru Fialovi (ODS), část předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) a předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).

Zeman se společně s chotí Ivanou zúčastní i Pavlovy inaugurace. Do Vladislavského sálu přijdou společně s Václavem Klausem, Livií Klausovou a Dagmar Havlovou. Při slavnosti budou společně sedět v první řadě mezi hosty.

Témata:  Petr Pavel Miloš Zeman

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy