Ministerstvo v pondělí informovalo, že uprchlíkům poskytlo ubytovnu Vojenské střední školy v Moravské Třebové. Její kapacita se již minulý týden naplnila. Ubytovna je podle úřadu vybavená, uprchlíci dostali balíčky základních hygienických potřeb a zajištěno je i základní lékařské ošetření.

Ministerstvo dále vyhodnocuje, kde by mohlo uprchlíky ubytovat. Zvažuje například přestěhování vojáků z některých civilních objektů, aby je mohlo pro pomoc migrantům vyčlenit celé.

Černochová odmítla, že by mohli běženci být umístění ve vojenských areálech nebo prostorech. Poukázala na to, že do nich nemohou mít přístup neprověření lidé. Možné také podle ní není, aby byli ubytování v objektech, které pro to nejsou vybaveny.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z této země uprchly do zahraničí tři miliony lidí, uvedla dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Do Česka od začátku ruské invaze zatím přicestovalo podle odhadů 220.000 Ukrajinců. Už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že ČR je schopna poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250.000 lidí. 

Kvůli přílivu uprchlíků se objevují také dezinformace týkající se Ukrajinců. "Mezi lidmi prchajícími před válkou na Ukrajině jsou údajně amnestovaní zločinci. Je to lež a jde o strašení s cílem vyvolat paniku. Prezident Zelenskyj 28. 2. jasně řekl, že propuštěni budou pouze ti, kdo zůstanou a budou bojovat proti ruské agresi," vyvrací jednu z nich Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.