V současné době se očkuje na 407 očkovacích místech. V pátek bylo podáno přes 30.000 dávek, proti předchozímu týdnu dvojnásobek. "Dohodli jsme se, že budeme rozšiřovat ordinační dobu očkovacích míst, která jsou při nemocnicích. Z osmi hodin na dvanáct, někde na 16 hodin," řekl ministr. Nejvíc očkovacích míst je v nemocnicích, více očkovat budou také praktičtí lékaři. Těm distributor ode dneška začal rozvážet i objednané vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, všichni by je měli mít do konce týdne.

Dál otevřená zůstávají i některá centra mimo nemocnice, kde se očkuje bez registrace, například v Praze na hlavním nádraží nebo v obchodním centru na Chodově. V posledních dnech tam evidují rekordní zájem srovnatelný s červencovým začátkem očkování na těchto místech. Lidé tam na vakcínu neváhají čekat i dvě hodiny. Přes internet se přitom mohou registrovat na přesný čas ve vybrané nemocnici, další možností je si termín zamluvit na lince 1221.

Podle Vojtěcha má očkování zásadní vliv na vývoj epidemie, nových případů, hospitalizací a úmrtí je výrazně méně než v předchozích vlnách epidemie navzdory tomu, že se nyní šíří nakažlivější mutace delta.

"V kraji, kde je nejhorší proočkovanost, což je Moravskoslezský kraj, tak je i nejhorší počet pozitivních i pacientů v nemocnicích," uvedl ministr. Také většina lidí na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích je podle něj neočkovaná. "Naštěstí počty pacientů na JIP nerostou nějak exponenciálně, růst je pozvolnější," dodal. Podle odborníků ale od nákazy do hospitalizace uběhnou nejčastěji dva týdny, takže v nemocnicích ještě pacientů přibude.

V minulém týdnu překročil denní počet nově evidovaných nákaz i tři tisíce, i v neděli se přiblížil k 2000. V nemocnicích bylo 885 lidí.