Očkování zaměstnancům podle výsledků ankety doporučuje alespoň sedm z deseti podniků s více než 50 zaměstnanci, tedy středních a velkých firem. Nejvíce vakcinaci podporují podniky ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví, nejméně mikrofirmy do deseti zaměstnanců. Hlavně nejmenší zaměstnavatelé uvádějí, že nechtějí svobodné rozhodnutí zaměstnanců ovlivňovat.

Mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem k očkování zaměstnance motivují zejména velké firmy zaměstnávající více než 250 zaměstnanců. Příspěvek či benefit poskytuje až 30 procent velkých zaměstnavatelů zapojených do ankety.

Už z lednového zjišťování komory mezi jejími členy vyplynulo, že více než polovina podniků se chystala očkování zaměstnancům alespoň doporučit. Většina podnikatelů tehdy uvedla, že masivní očkování některou ze schválených vakcín proti covidu-19 pomůže ochránit před nákazou ohroženější část populace, jako jsou zdravotníci, učitelé a senioři, a zároveň podnikatelům umožní působit bez uzávěr ekonomiky.

Podnikatelé zapojení v lednové anketě také uvedli, které změny způsobené rok a půl trvající pandemií budou mít dopad na jejich podnikání v roce 2021. Největší vliv na jejich podnikání očekávali, pokud by vláda znovu mimořádnými opatřeními omezila jejich činnost.

Komorový barometr s půlroční periodicitou mapuje kondici členských firem i všeobecnou ekonomickou situaci v zemi. Poslední zjišťování se uskutečnilo od 9. do 27. srpna. Zapojilo se do něj 617 členů Hospodářské komory z řad živnostníků, malých i velkých podniků, kteří působí ve všech regionech a hlavních ekonomických odvětvích.