Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze, kde podle ministerstva vnitra ohlásilo pobyt zhruba 88.000 běženců. Od čtvrtka je v hlavním městě uzavřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Vedení města o uzavření rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám, někteří hejtmani rozhodnutí Prahy kritizují.

O systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků rovnoměrně do jednotlivých krajů dnes jednají pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s premiérem Petrem Fialou (ODS). Hřib po vládě dlouhodobě požaduje vytvoření systému rozmisťování ukrajinských uprchlíků do méně vytížených krajů. Dnes opět přednese možnost motivovat uprchlíky k přesunu snížením dávek pomoci v přetížených krajích. V uplynulých týdnech na jednání se státem a ministerstvem vnitra byl tento návrh odmítnut, uvedl už dříve.

Na cizinecké policii se od počátku rusko-ukrajinského konfliktu nahlásilo 302.616 lidí, ve čtvrtek jich bylo 1811. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina.

Sněmovna v úterý schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které budou ministerstva a další úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Snazší a rychlejší by mělo být budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků. Zákon schválil ve středu Senát, ještě ho musí podepsat prezident.

Běženci budou také moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.