Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze, kde podle ministerstva vnitra dosud ohlásilo pobyt 87.868 běženců. Od dnešního dne je v hlavním městě uzavřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Vedení města o uzavření rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám. Centrum bude zavřeno na dobu neurčitou, na místě nyní funguje pouze informační služba. Registraci uprchlíků budou i nadále řešit odbory azylové a migrační politiky v Žukovského ulici v Praze 6 a v Cigánkově ulici v Praze 4, přičemž pracovní doba bude stejná, jako byla v KACPU.

Praha trvá na přerozdělování uprchlíků rovnoměrně mezi kraje. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) už dříve několikrát uvedl, že v metropoli je na 1000 obyvatel až čtyřikrát více uprchlíků než v některých krajích. O situaci a jejím řešení bude Hřib jednat v pátek s premiérem Petrem Fialou (ODS). Rozhodnutí Prahy kritizovali zástupci některých jiných krajů.

Na cizinecké policii se od počátku rusko-ukrajinského konfliktu nahlásilo 300.805 lidí, ve středu jich bylo 2020. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina.

Sněmovna v úterý schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které budou ministerstva a další úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Snazší a rychlejší by mělo být budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Běženci budou také moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.