"Pokud je nádor zjištěný v raném stadiu, je prakticky stoprocentní šance na vyléčení," řekl. Přesto v roce 2018, ze kterého pocházejí poslední data, podlehlo rakovině prsu téměř 1800 žen. Jejich počet je sice přibližně stejný jako v roce 1990, nádorů lékaři ale tehdy odhalili jen asi 3500.

Zhruba od roku 2013 počty nových případů spíš stagnují kolem 7800 ročně. Podle primářky Mamacenter Miroslava Skovajsové je stagnace u screeningových programů typická. Kapacity pro vyšetřování je v mamografických centrech jsou dostatečné, využívá je ale jen necelých 60 procent žen, které na pravidelná vyšetření mají nárok.

Screenigem lékaři nazývají pravidelné vyšetřování zdravých osob, které ale mají zvýšené riziko, například kvůli věku. Ženy od 45 let tak mohou jednou za dva roky podstoupit mamografické vyšetření prsu hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Mladším lékaři doporučují šetrnější sonografické vyšetření, které sice není bezplatné, ale zdravotní pojišťovny na něj zpětně přispívají.

Podle Daneše poklesl počet vyšetření v době epidemie covidu-19 zhruba o sedm procent, což může znamenat desítky neodhalených nádorů. "Zvýšil se počet žen, které přišly s velmi pokročilými nádory," dodal. Kromě lékařských vyšetření odborníci doporučují i samovyšetřování, ideálně týden až deset dní po menstruaci.

Na vzniku rakoviny prsu se podílí podle Daneše mnoho rizikových faktorů od genetických přes obezitu, užívání alkoholu, vysoký stres a další faktory spojené se životním stylem po odkládání prvního těhotenství. Zhruba 45 procent případů se objeví u žen ve věku 60 až 74 let, výjimkou nejsou ale ani mladé pacientky.

Na prevenci rakoviny prsu upozorňuje každý rok několik preventivních akcí. Letošní ročník Avon pochodu za zdravá prsa bude dvacátý, na podporu pacientek se podařilo vybrat více než 140 milionů korun. Typická jsou pro něj růžová trička, která jsou vstupenkou do pochodu a zároveň výtěžek z jejich prodeje a prodeje dalších propagačních předmětů jde na sbírkové konto.