Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborníci: Zhruba 300.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním ledvin

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zhruba 300.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním ledvin. Podle odhadů odborníků ze zdravotnické skupiny B. Braun má obě tato onemocnění v České republice 350.000 až 400.000 lidí, o své diagnóze ale často nevědí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) předloni evidoval jen 77.075 pacientů, kteří mají tato onemocnění současně. Odborníci proto při příležitosti světového dne ledvin nabádají veřejnost k časné prevenci, uvedli na dnešní tiskové konferenci.

"Někteří pacienti ani neví, že mají počínající cukrovku a tím pádem i ohrožené ledviny. Pacienti se často řídí tím, jestli pociťují obtíže nebo ne. A protože počáteční stadia onemocnění ledvin jsou většinou bezpříznaková, může pacient, i po zjištění diagnózy podcenit dodržování doporučených opatření, léčby a občas i kontrol," uvedl Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum.

Podle předsedy České diabetologické společnosti Martina Prázného žije v Česku přibližně 1,1 milionu diabetiků, přičemž u 30 až 40 procent všech pacientů s diabetem se během života vyvine onemocnění ledvin. "Onemocnění ledvin ve spojení s cukrovkou není legrace. Ani jedno nebolí. Dost často jde ale ruku v ruce a jediné, co můžete udělat, je prevence," řekl Jiří Tkadlčík, mistr Evropy a mistr světa ve střední váze z roku 2018, který se s cukrovkou léčí od tří let.

Preventivní vyšetření přitom podle Tkadlčíka trvá deset minut, kdy pacient přinese do ordinace moč a je mu odebrána kapka krve z prstu. Z krve podle Prázného zjistí lékař hladinu krevního cukru, z moči zase přítomnost bílkovin.

"Když selže prevence, je na řadě nejmodernější léčba. Hodně si slibujeme od takzvaných gliflozinů. Jsou to moderní léky, které léčí nejen cukrovku, ale chrání i ledviny a srdce, a to dokonce i u lidí bez diabetu. "Bohužel se glifloziny zatím v Česku nedostávají ke všem lidem, pro které by to bylo vhodné, i když se situace postupně zlepšuje," řekl Prázný.

V případě selhání ledvin musí podle odborníků podstoupit pacient dialýzu či transplantaci ledvin. V současné době u nás čeká na transplantaci ledvin 400 pacientů, v roce 2022 provedli čeští lékaři celkem 520 transplantací ledvin, z čehož podle přednosty Transplantcentra IKEM Ondřeje Viklického vyplývá, že doba čekání na transplantaci ledvin je v České republice kratší než jeden rok.

"Když si vezmeme některé jiné země tady v okolí, tak třeba v Německu doba čekání na transplantaci ledvin je deset let. Oni mají horší dárcovský program a mají hodně pacientů, kteří by mohli být transplantováni," řekl ČTK Viklický.

Koncern B. Braun patří k největším globálním výrobcům zdravotnických produktů, své pobočky spravuje v 64 zemích. Firma B. Braun Avitum provozuje celkem 39 dialyzačních středisek v České republice a na Slovensku. Ředitel jejich sítě Martin Kuncek sdělil, že na světový den ledvin 9. března mohou lidé mezi 08:00 a 15:00 střediska navštívit a nechat si ledviny bezplatně vyšetřit.

Témata:  nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy