Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla
Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

"Oceňuji, že odbory zrušily ohlášený protest a chtějí tím přispět ke zklidnění společnosti. Je to nyní správný krok a věřím, že bude znamenat i návrat k jednacímu stolu," napsal Fiala na sociální síti X.

"Ve světle událostí, které se odehrály včera na Slovensku a se zřetelem k rozjitřené situaci v České republice, jsme se rozhodli přispět k uklidnění situace tím, že ruší demonstraci svolanou na 21. května 2024," uvedla odborová centrála ve čtvrtek s tím, že důvody pro svolání demonstrace trvají a jsou velmi vážné a důležité pro budoucnost.

Odbory požádaly premiéra Fialu o jednání o tématech, které by bylo signálem pro společnost, že takový přístup je efektivnější než eskalace napětí. "Věříme, že to jak vláda, tak sociální partneři i naši členové a členky ocení a že se velmi brzy společně sejdeme za jednacím stolem. Buďme sami příkladem toho, že to jde," dodala ČMKOS.

Zástupci zaměstnanců se chtěli příští týden na demonstraci vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Témata:  Petr Fiala odbory

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy