Podle něj do konce března 2023 ministerstvo vnitra také předloží návrh, kterým je automatické valorizace výše odměn pro zastupitele obcí a krajů. "Je to jediná cesta, jak se dostat z toho, že tady vedeme tu věčnou diskusi, v kterou chvíli odměny zvýšit. Proto chceme tento návrh připravit a přinést ho na vládu," uvedl Rakušan.

Sdružení místních samospráv vyzvalo už předchozí vládu ke zvýšení zastupitelských odměn. Loni požadovalo od kabinetu tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) navýšení o šest procent. Odměny pro neuvolněné zastupitele jsou v nejmenších obcích 1289 korun. V řadě obcí s menším počtem obyvatel je pak problém sestavit pro volby aspoň jednu kandidátní listinu s uchazeči o zastupitelskou práci. Rakušan přesto uvedl, že dlouhodobě není zastáncem slučování malých obcí. "Vím, že je to někdy složité, ale máme na českém venkově nějakou tradici. Malé vesničky si zde za svou samostatností vždy stály," uvedl ministr.

Měsíční odměny pro krajské zastupitele jsou v rozmezí od 6444 Kč do 6874 Kč. Záleží na tom, kolik obyvatel v daném kraji trvale žije. Uvolněný zastupitel má nárok na plný plat. Neuvolnění zastupitelé pobírají odměny, které jim stanoví zastupitelstvo a které bývají většinou v řádu tisíců korun.

Dvoudenní celostátní konference Sdružení místních samospráv se kromě Rakušana v Českém Krumlově účastnili například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nebo náměstci některých ministrů. Sdružení místních samospráv ČR sdružuje více než 2100 obcí a měst.