reklama

"Odejmout některým zdravotníkům - dlužníkům v insolvenčním řízení - toto mimořádné finanční ocenění státu jen proto, že nedomyšleně novelizovaný insolvenční zákon expressis verbis (pozn. - výslovně) na takovou situaci prozatím vůbec nepamatuje, vnímá odvolací soud jako zjevnou nespravedlnost a amorálnost, již je třeba bez zbytečného prodlení napravit, neboť covid-19 nepočká, než si vše 'legislativně ošetříme'," cituje server z usnesení soudu.

Zdravotní sestra požádala podle serveru na konci října Krajský soud v Praze, aby jí nebyla zvýšena splátka kvůli mimořádné koronavirové odměně. V procesu oddlužení je od roku 2018 a z průměrného platu 27.000 korun čistého měsíčně splácí mezi 11.000 a 18.000 korunami. Insolvenční správce její žádost doporučil, Krajský soud v Praze ale její žádost zamítl, píše web.

Vrchní soud odvolání sestry vyhověl. Jednak konstatoval nesprávnou aplikaci insolvenčního zákona, ale především došel k závěru, že výdělečná činnost spojená s nasazením sestry během péče o pacienty s koronavirem je zcela mimo rámec běžného standardu vyžadovaného schváleným oddlužením, píše server. Jakkoli podle VS koronavirová novela insolvenčního zákona výslovně tuto situaci neřeší, nejde o záměr zákonodárce, nýbrž o jeho opomenutí a nedomyšlení všech důsledků.

Pokud by sestra byla i v dalších měsících příjemcem obdobných odměn v souvislosti s její péčí o pacienty s covidem-19, má krajský soud rozhodnout i bez návrhu o tom, že se taková odměna do výpočtu splátky nezapočítá, uvedli podle serveru soudci v závěru.

Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče dostali za jarní vlnu covidu odměnu 75.000 korun, pokud mají celý úvazek. Ostatním pracovníkům náležela odměna 30.000 korun. Tam, kde nemocnice nevyplatily zdravotníkům odměny dříve, dostali je z příspěvku státu k říjnové výplatě. Odměny za druhou vlnu by podle prosincového vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohli zdravotníci dostat letos v prvním čtvrtletí.

reklama